Badanie USG

Specjalista USG
Krzysztof Zemanek

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl
Diagnostyka obrazowa USG

Badanie USG

W Stachura&Drozd Clinic zapewniamy kompletną diagnostykę obrazową USG. W wielu przypadkach jest ona niezbędna do wykonania zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, np. przy powiększaniu piersi, zmniejszaniu piersi czy ginekomastii. Wykonujemy takie badania jak USG piersi, USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG ślinianek, USG węzłów chłonnych oraz USG tkanek miękkich. Wykorzystujemy do tego najlepszy sprzęt ultrasonograficzny, który pozwala na wyjątkowo precyzyjne badanie. USG w Katowicach w Stachura&Drozd Clinic wykonuje doświadczony specjalista – lek. Krzysztof Zemanek.

Kiedy wykonać USG?

Badania USG to często niezbędny element kwalifikacji do operacji, ale nie tylko. Zalecane jest wykonywanie diagnostyki obrazowej również profilaktycznie. W szczególności dotyczy to USG piersi, które powinno być u kobiet wykonywane regularnie. Równie istotne jest USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić najważniejsze narządy. Do tego konkretnego badania należy wcześniej się przygotować. Pacjent musi być na czczo od co najmniej 6 godzin. Co ważne, badania USG są w pełni bezpieczne, nieinwazyjne i można je wykonywać wiele razy.
zabiegi medycyny estetycznej w Katowicach

Badanie USG piersi z implantami w Katowicach

USG piersi z implantami

USG biustu to bardzo ważny element dbania o zdrowie. Diagnostyka piersi z implantami jest trudniejsza w porównaniu z naturalnymi, dlatego bardzo ważne jest wybranie specjalisty, który posiada wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, np. w naszej klinice.

USG piersi z implantami, pozwala na wykrycie wszelkiego rodzaju zmian w obrębie gruczołów piersiowych oraz węzłów chłonnych. Dodatkowo podczas badania kontroluje się zawartość implantu, jego morfologię oraz kontury. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy nie pęknął, a także czy nie doszło do obkurczenia torebki implantu, czy nie pojawiła się infekcja lub krwiak. Zazwyczaj zalecane jest wykonanie USG przed wizytą kontrolną po operacji powiększenia piersi.

Przeprowadzenie badania obrazowego powiększonego biustu jest w pełni bezpieczne dla pacjentki.

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Umów się na USG piersi z implantami:

Badanie USG

USG piersi

USG piersi to badanie profilaktyczne, które trzeba wykonywać regularnie. Jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Kiedy warto zrobić USG piersi? Badanie zalecane jest kobietom już od 20. roku życia. Istnieją też konkretne wskazania do częstego wykonywania tego rodzaju diagnostyki.

USG piersi rekomendowane jest kobietom nawet co 6 miesięcy, jeśli w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi lub jajnika, potwierdzone zostały mutacje w genach BRCA1/BRCA2, antykoncepcja hormonalna stosowana była przez wiele lat. Badanie konieczne jest też przed operacjami, np. powiększania piersi czy zmniejszania biustu.

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl
zabiegi medycyny estetycznej w Katowicach

Badanie USG

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej pozwala ocenić takie narządy jak wątroba, nerki czy trzustka. Dzięki badaniu można szybko wykryć zmiany pojawiające się w obrębie brzucha. Warto wykonywać je regularnie, choć istnieją też wskazania do USG jamy brzusznej. Powinny zrobić je osoby, które cierpią na bóle brzucha bez przyczyny, kiedy pojawią się krwawienia z przewodu pokarmowego lub dróg rodnych, biegunki, wymioty, zażółcenie skóry.

USG jamy brzusznej wykonuje się również przed niektórymi zabiegami, np. przed liposukcją. Do badania trzeba odpowiednio się przygotować, najlepiej być na czczo, nie jeść od min. 6 h, a dzień przed stosować lek typu Espumisan.

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Zaplanuj badanie USG

Basanie USG

USG tarczycy

USG tarczycy to szybkie i bezbolesne badanie. Już w ciągu 10 minut pozwala na wykrycie nieprawidłowości w budowie organu i okolicznych węzłów chłonnych. Zazwyczaj USG tarczycy wykonuje się w przypadku podejrzeń różnych chorób tego gruczołu, często badanie jest uzupełnieniem diagnostyki laboratoryjnej.

Wśród wskazań do USG tarczycy wymienia się widoczne powiększenie tego narządu, duszności, problemy z przełykaniem bez wyraźnej przyczyny, objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy, kontrolę stanów zapalnych gruczołu lub podejrzenie nowotworu, Hashimoto czy choroby Gravesa-Basedowa.

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl
usta

Badanie USG

USG ślinianek

USG ślinianek to badanie, do którego nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Nie boli, nie jest inwazyjne i trwa zaledwie kilka minut, a wynik poznajemy od razu. Najczęstszym wskazaniem do wykonania tego rodzaju diagnostyki jest nawracający ból w okolicy uszu, choć powodów, by zdecydować się na USG ślinianek jest znacznie więcej.

Badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić wszelkie nieprawidłowości w obrębie tego obszaru szyi. Dzięki niemu można rozpoznać zapalenie ślinianek, kamicę ślinianek, guzy i nowotwory. Przy okazji oceniany jest również stan okolicznych węzłów chłonnych na szyi.

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Zaplanuj badanie USG

gładkie czoło po botoksie

Badanie USG

USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych pozwala ocenić ich strukturę oraz wielkość. Badanie szybko wykryje wszelkie nieprawidłowości i pozwoli na dalsze rozszerzenie diagnostyki, jeśli zajdzie taka potrzeba. USG węzłów chłonnych jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne, trwa kilka minut.

Kiedy warto wykonać takie badanie? Kiedy pacjent odczuwa ból w okolicy węzłów chłonnych, kiedy są one powiększone, kiedy osoba choruje na nowotwór, który może zaatakować węzły lub gdy pojawiły się zmiany skórne w okolicy węzłów, a choroby dermatologiczne zostały wykluczone. USG jest przydatne również w diagnostyce mononukleozy, gruźlicy, białaczek oraz chłoniaków.

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl
usta

Badanie USG

USG tkanek miękkich

USG tkanek miękkich pozwala ocenić przede wszystkim mięśnie, ścięgna, więzadła, powięzi, kaletki maziowe, ale też węzły chłonne i głębokie warstwy skóry. Badanie obrazowe wykryje wszelkie krwiaki, torbiele, wysięki, zwapnienia, guzy, zmiany zwyrodnieniowe czy przepukliny.

Jakie są wskazania do USG tkanek miękkich? Głównie pojawiają się one podczas badania palpacyjnego. Zaleca się wykonanie USG, kiedy są wyczuwalne zgrubienia pod skórą, pojawiają się obrzęki kończyn, miejscowa tkliwość, brak czucia w kończynie lub gdy istnieją podejrzenia przepuklin, zwyrodnień czy obecności ciał obcych w tkankach miękkich.

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Zaplanuj badanie USG

gładkie czoło po botoksie

Badanie USG Doppler

USG Doppler
żył kończyn dolnych

USG Doppler żył kończyn dolnych to badanie, z którego korzysta się, by ocenić kondycję żył i tętnic nóg. Istnieje szereg wskazań do jego wykonania, jak diagnostyka miażdżycy i tętniaków, planowany zabieg chirurgiczny naczyń krwionośnych, planowane dłuższe unieruchomienie czy nieprawidłowe gojenie się ran. USG żył kończyn dolnych warto wykonać również w sytuacjach odczuwania bólu nóg, uczucia ich ciężkości, występowania obrzęków i mrowienia w nogach.

Dokucza Ci ból kończyn dolnych, ukończyłeś już 40 lat lub wykonujesz pracę, w której przez wiele godzin stoisz albo siedzisz? Koniecznie umów się na USG Doppler żył dolnych w Katowicach. Badanie wykaże patologie w obrębie naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Wcześnie wykryte zmiany łatwiej wyleczyć, a wiedza o kondycji tętnic i żył pozwoli wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Co warto wiedzieć o badaniu USG?

Na czym polega badanie USG?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, emitowanych przez urządzenie zwane ultrasonografem. Fale te odbijane są przez narządy i tkanki, a następnie przetwarzane na obraz diagnostyczny. Choć brzmi to dość skomplikowanie, z punktu widzenia Pacjenta badanie USG jest proste i bezbolesne.

Ile trwa badanie usg? Zwykle jest to kilka minut. Badanie polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do odpowiedniej partii ciała, uprzednio posmarowanej specjalnym żelem. USG pozwala ocenić stan narządów i tkanek, które nie są widoczne gołym okiem, a przy tym jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym.

USG to badanie zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż inne rodzaje badań diagnostycznych, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, uznawanego za potencjalnie szkodliwe.

Badanie USG – dla kogo?

Badanie USG przeprowadzić należy przed zabiegami chirurgicznymi – w tym również przed tymi z zakresu chirurgii plastycznej. Ponadto, USG jest nieocenioną pomocą podczas szeroko pojmowanej diagnostyki. Badanie usg piersi czy badania usg tarczycy to również bardzo popularne badania profilaktyczne – stan niektórych narządów należy regularnie kontrolować, po to, by móc jak najszybciej zareagować, gdy pojawią się jakieś nieprawidłowości lub zmiany chorobowe.

Jakie USG można wykonać?

Badanie USG pozwala ocenić stan wielu różnych narządów i tkanek w ludzkim ciele. Najpopularniejsze są:

  • badania usg tarczycy (najczęściej jako uzupełnienie badań laboratoryjnych przy podejrzeniu schorzeń gruczołu);
  • badanie usg piersi (przeprowadzane w profilaktyce zapobiegania nowotworom piersi oraz przed zabiegiem zmniejszenia piersi lub przed operacją powiększenia piersi) ;
  • badanie usg jamy brzusznej (przed liposukcją oraz gdy występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego lub układu rodnego);
  • USG węzłów chłonnych (najczęściej przeprowadzane w sytuacji, gdy węzły chłonne są powiększone i tkliwe, a także podczas profilaktyki zapobiegającej rozwojowi niektórych nowotworów);
  • USG ślinianek (najczęstszą przyczyną wykonywania tego badania jest nawracający ból w okolicach uszu);
  • USG tkanek miękkich (powinno zostać przeprowadzone, gdy podczas badania palpacyjnego wyczuwalne są guzki, zgrubienia lub miejscowa tkliwość).

Ile kosztuje badanie USG?

Cena badania uzależniona jest od kilku czynników, w tym m.in. od:

  • lokalizacji placówki medycznej wykonującej badanie usg (badanie USG w Katowicach najprawdopodobniej będzie tańsze niż takie samo badanie wykonane w Warszawie, ale droższe niż w jakiejś niewielkiej miejscowości);
  • doświadczenia lekarza wykonującego badanie;
  • obszaru diagnostyki, czyli miejsca poddawanego badaniu USG.

Prywatne USG w Katowicach będzie kosztować od 150 zł za USG tkanek miękkich do 200 zł za USG piersi czy USG jamy brzusznej.

Jak przygotować się do badania USG?

Badanie USG jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga też większych przygotowań ze strony pacjenta. Wyjątkiem jest badanie USG brzucha, które musi być przeprowadzane na czczo, co oznacza, iż pacjent nie powinien spożywać posiłków minimum na 6 godzin przed badaniem. Warto również w dzień poprzedzający badanie zażywać lek typu Espumisan – ułatwi to uzyskanie dobrego, wyraźnego obrazu w badaniu ultrasonograficznym.

W przypadku pozostałych rodzajów badań USG przygotowanie polega jedynie na założeniu takiego ubrania, aby wygodnie było odsunąć jego fragment w celu przeprowadzenia badania. Brak konieczności rozbierania się do USG to duży komfort dla pacjenta oraz skrócenie czasu spędzonego w gabinecie lekarskim.

Klinika Katowice

Klinika Warszawa

Klinika Kraków

Adres i kontakt