Czego nie wolno robić po powiększaniu piersi?

Procedura powiększania piersi, mimo że popularna wiąże się z pewnego rodzaju niebezpieczeństwem. Ryzyko związane jest nie tylko z przeprowadzeniem zabiegu, ale także postępowaniem pooperacyjnym. Bardzo ważne w czasie gojenia jest stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. Czego nie wolno robić po powiększaniu piersi, jakie są najczęstsze wskazania, które pozwolą na cieszenie się pięknym, kształtnym nowym biustem?

Jakie są zalecenia tuż po operacji piersi?

Powiększenie piersi to dość inwazyjna operacja, dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie zalecań lekarskich po zabiegu. Zazwyczaj proces dochodzenia do sprawności trwa około 6 tygodni.

W czasie gojenia się:

  • należy odpoczywać, unikać codziennych czynności, które wymagają wysiłku (przez około 2 tygodnie);
  • nie wolno podnosić wysoko ramion, samodzielne mycie włosów jest niewskazane przez 14 dni;
  • konieczne jest branie chłodnych pryszniców, zakazane są kąpiele w wannie, zwłaszcza w gorącej wodzie;
  • nie powinno się wdrażać nowych środków myjących oraz pielęgnacyjnych, ponieważ mogą one uczulić;
  • należy regularnie używać środków dezynfekujących zaleconych przez lekarza;
  • niewskazane jest prowadzenie samochodu, zwłaszcza z manualną skrzynią biegów przez 2 tygodnie od zabiegu (w kwestii jazdy autem jako pasażer warto zaznaczyć, że, wbrew często powielanym mitom, zapinanie pasów jest konieczne, nawet w pierwszej dobie po operacji), (o tym czy trzeba zapinać pasy w samochodzie po operacji piersi przeczytasz na naszym blogu);
  • nie powinno się spać na brzuchu;
    konieczna jest rezygnacja z aktywności fizycznej aż do zakończenia rekonwalescencji, szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na niebezpieczne przeciążanie mięśni klatki piersiowej;
  • podczas stosunków zakazane jest dotykanie piersi.

W kwestii seksu warto wspomnieć, że implanty mogą zaburzać wchłanianie się substancji czynnych z leków antykoncepcyjnych, dlatego zalecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.

Co ważne, nawet po zakończeniu początkowego etapu gojenia nie powinno się opalać, korzystać z sauny oraz basenu przez kolejne kilka miesięcy.

Wszelkie pytania oraz wątpliwości warto jest konsultować z lekarzem prowadzącym podczas regularnych kontroli, których pod żadnym pozorem nie należy unikać, nawet gdy pacjentce nie doskwiera ból oraz biust podoba jej się wizualnie.

Na stronie naszej Kliniki opublikowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań na temat powiększania piersi, zapoznaj się z nimi.

Zapisz się do Doktora Łukasza Drozda

Jak dbać o piersi po zabiegu?

Aby powiększanie piersi dało oczekiwany efekt, bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o biust. Przede wszystkim konieczne jest noszenie biustonoszy pooperacyjnych przez około 12 tygodni od zabiegu. Bielizna kompresyjna pozwala na zniwelowanie ryzyka urazów oraz ewentualnego przesunięcia się implantów, zdeformowania biustu. Po około 3 miesiącach możliwe jest noszenie klasycznych biustonoszy, w tym także tych z fiszbinami. Warto jednak podkreślić, że lekarz może wydłużyć czas noszenia stanika pooperacyjnego, gdy zajdzie taka konieczność. Nie należy tego podawać w wątpliwość.

W pierwszym etapie gojenia się nie należy masować blizn, jak i nakładać na nie maści czy plastrów. Najlepiej jest to robić, gdy biust się zagoi. Wdrożone po upływie tego czasu działania, także mogą być efektywne i pozwolą cieszyć się efektami zabiegu bez widocznych blizn.

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja