Jak badać piersi z implantami?

Wszczepienie implantów piersi to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko powiększenie biustu, ale także zniwelowanie wszelkiego rodzaju asymetrii oraz nadanie mu pożądanego kształtu. Jest również sposobem na rekonstrukcję piersi u pacjentek onkologicznych oraz kobiet, które zdecydowały się na mastektomię zachowawczą. Co warto wiedzieć na temat USG piersi z implantami? Jak je wykonać, by było wiarygodne?

Jakie są wskazania do badania piersi z implantami?

Badanie USG biustu powinno być wykonywane regularnie przez kobiety, które skończyły 20 lat. Początkowo należy wykonywać je raz na 2 lata. Zaleca się jednak, aby po ukończeniu 30. roku życia wykonywać je co najmniej raz do roku, a w uzasadnionych przypadkach, takich jak np. nowotwory piersi w rodzinie, raz na 6 miesięcy.

Ponadto lekarz może zalecić wykonania USG piersi po operacji powiększenia biustu, gdy podejrzewa:

  • pęknięcie implantu, którego ryzyko jest największe w ciągu 10-15 lat po zabiegu; może przebiegać bezobjawowo,
  • infekcję po zabiegu,
  • obecność krwiaka,
  • obkurczenie torebki implantu.

Jak przebiega obrazowe badanie piersi u pacjentki z implantami?

Badanie USG u pacjentek z implantami nie różni się co do zasady metodą przeprowadzania w porównaniu do kobiet, które nie przechodziły operacji powiększania biustu. Stosuje się tu klasyczny aparat. Badanie przeprowadzane jest przy użyciu głowicy, która przesuwana jest po skórze nad badanym obszarem.

Oprócz klasycznego kontrolowania struktury piersi ocenia się także morfologię, kontury, zawartość implantu, a także tkanki wokół niego, w których w niektórych przypadkach pojawiać mogą się niepożądane ziarniniaki silikonowe lub wolny silikon.

Umów się na konsultację oraz USG piersi z implantami

Kto może wykonać badanie USG piersi z implantami?

Badanie USG piersi z implantami  może być wykonane przez radiologa lub chirurga, który posiada wiedzę w zakresie diagnostyki ultrasonograficznej biustu. Warto jednak zaznaczyć, że diagnostyka obrazowa z implantami jest trudniejsza do przeprowadzenia, dlatego dobrze wybrać się do specjalisty, który posiada doświadczenie z pacjentkami, które przeszły operację powiększenia biustu implantami. Dzięki temu badanie będzie dokładniejsze oraz bardziej wiarygodne.

Dodatkowo ocena wyników badania dokonana przez doświadczonego lekarza, może trwać nieco krócej, niż w przypadku osoby, która nie posiada doświadczenia w przeprowadzaniu USG piersi z implantami.

Co pozwala wykryć dobrze wykonane USG piersi?

Badanie USG piersi stanowi jeden z podstawowych elementów wczesnego wykrywania nowotworów. Wynika to z faktu, że pozwala na zauważenie zmian łagodnych, jak i nowotworów złośliwych na bardzo wczesnym etapie.

Dodatkowo umożliwia zauważenie oraz monitorowanie: torbieli, brodawczaków, gruczolakowłókniaków, mastopatii nazywanej także dysplazją sutka.

W przypadku pacjentek, których biust został powiększony przy pomocy implantów, USG pozwala także na szybkie wykrywanie stanów, które związane są z

  • odrzuceniem protezy,
  • obecności płynów,
  • torebki włóknistej wokół niej.

Dodatkowe badanie obrazowe pozwala na sprawdzenie, czy nie doszło do pofałdowania implantu.

Umów się online na USG piersi

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja