Jak wygląda USG piersi? Jak przebiega badanie USG piersi?

USG piersi jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Dzięki niemu potwierdza się lub wyklucza zmiany nowotworowe, a także monitoruje postępy leczenia. Kiedy USG piersi wykonujesz regularnie, nawet jeśli pojawi się podejrzenie nowotworu, zwiększa się szansa, że go wyleczysz.
Jak wygląda to najpopularniejsze badanie obrazowe?

Badanie piersi to nie tylko profilaktyka raka piersi

Czy wiesz, że co roku 18-20 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi? Wiele pacjentek pojawiło się u lekarz zbyt późno, więc ich szansa na całkowite wyleczenie drastycznie spadła. USG piersi jest badaniem, które warto potraktować jako profilaktykę zdrowotną. Dlatego, kiedy ukończyłaś 20 rok życia ultrasonografię piersi wykonuj co 2 lata, natomiast po 30 roku życia – co rok.

USG piersi to nie tylko badanie profilaktyczne. Korzysta się z niego również:

  • w przypadku urazów piersi,
  • przed operacją powiększenia piersi, pomniejszania lub korekcji biustu,
  • w ramach kontroli po operacji piersi,
  • przy podejrzeniu ropnia piersi lub torbieli mlecznej u matek karmiących,
  • jeśli z jakichś przyczyn nie można wykonać mammografii,
  • kiedy mammografia wykryła niepokojące zmiany.

USG piersi, czyli USG sutka lub USG biustu

Nazwa badania „USG piersi” bywa stosowana zamiennie z nazwami „USG biustu” i „USG sutka”. Wszystkie te określenia wskazują na ultrasonografię piersi, czyli nieinwazyjne badanie obrazowe. Wykonuje się je, jak już wiesz, w celach diagnostycznych. Ultrasonografia jest w pełni bezpieczna – najlepiej świadczy o tym fakt, że można ją powtarzać nawet w krótkich odstępach czasu.

Zapisz się na kontrolne badanie piersi

Jak się przygotować do badania USG piersi?

Do badania USG piersi nie musisz się specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że zadbasz o właściwą higienę.

Pamiętaj jednak o tym, żeby na obszarze, który ocenia specjalista, nie stosować antyperspirantów, dezodorantów lub innych kosmetyków. Mogłoby to zaburzyć obraz, jaki powstaje na monitorze.

Na wizytę nie zapomnij zabrać ze sobą poprzednich wyników badania USG, wyniku mammografii lub rezonansu piersi.

USG piersi – jak wygląda?

USG piersi przeprowadza się w pozycji leżącej z odsłoniętą klatką piersiową. Lekarz poprosi Cię, abyś położyła ręce nad głową. Następnie specjalista nałoży na badany obszar warstwę żelu. Dzięki temu łatwiej mu będzie przesuwać głowicę aparatury. To właśnie ową głowicą wykonuje on podłużne, koliste ruchy na badanym obszarze.

Dodatkowo lekarz uciska piersi i bada okoliczne węzły chłonne.

Ultrasonograf emituje ultradźwięki, które przenikając przez skórę, docierają do jej głębszych tkanek. Odbijają się od nich, a następnie wracają do głowicy. Aparatura, czyli wspomniany ultrasonograf zbiera je w czasie rzeczywistym, przetwarzając na obraz. Pojawia się on na ekranie monitora. Dzięki temu, że tkanki różnią się od siebie echogennością (zdolność do odbijania ultradźwięków), można wychwycić wiele nieprawidłowości w obrębie piersi: torbiele, zmiany lite, gruczolakowłókniaki czy brodawczaki. Ponadto USG piesi uwidacznia strukturę wspomnianych zmian.

USG piersi w Katowicach - dlaczego warto wykonać je w naszej Klinice?

Termin badania USG piersi w państwowych przychodniach potrafi zaskoczyć (w większości negatywnie). Jeśli pragniesz otoczyć się fachową opieką medyczną, a przy tym uniknąć oczekiwania na swoją kolej badania, postaw na naszą klinikę chirurgii plastycznej w Katowicach. Nasi specjaliści szczegółowo przeprowadzą USG piersi i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Oprócz USG piersi, regularnie wykonuj samobadanie biustu. Wcześnie wykryta zmiana jest praktycznie w 100% uleczalna. Dbaj o siebie i nie zapominaj o swoim zdrowiu.

Umów się online na USG piersi

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Klinika Katowice

Klinika Warszawa

Klinika Kraków

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja