Kiedy można wrócić do aktywności fizycznej po operacji powiększania piersi?

Powiększanie piersi to operacja w znieczuleniu ogólnym, która wymaga późniejszego stosowania się do wielu zaleceń lekarskich. Okres rekonwalescencji często wyłącza kobiety z dotychczasowych aktywności fizycznych, na szczęście nie na długo. Kiedy można wrócić do ćwiczeń po powiększaniu biustu?

Uprawianie sportu i aktywność fizyczna

kobieta-na-plazy

Każda operacja, w tym powiększanie piersi, wymaga stosowania się do zaleceń chirurga. Dotyczy to pielęgnacji ran, blizn, aplikowania zaleconych maści, plastrów, noszenia specjalnych ubrań, spania w konkretnej pozycji, ale nie tylko. Wskazania obejmują również powrót do aktywności fizycznej.

Zaleca się, by po operacji powiększania piersi, przez 2 tygodnie wstrzymać się od aktywności, prowadzić tzw. oszczędzający tryb życia. Po tym czasie, stopniowo, można wracać do dawnego trybu życia. Tu trzeba pamiętać, by na początku wybierać mniej forsujące działania i wprowadzać je powoli.

Przez pierwsze 8-12 tygodni lepiej nie decydować się na ćwiczenia, które obciążają klatkę piersiową, co nie oznacza, że trzeba zapominać o wszelkiej aktywności. Jeśli wszystko przebiega pomyślnie, można wykonywać ćwiczenia innych partii ciała. Po tym czasie możliwe jest też bieganie, granie w siatkówkę czy koszykówkę. Powrót do sportu warto przedyskutować z lekarzem na wizycie kontrolnej.

Powiększanie biustu a sauna, opalanie

Konieczne jest również wstrzymanie się od chodzenia na saunę czy do solarium. Dopiero po miesiącu, o ile nie ma żadnych powikłań, pacjentka może do tego wrócić. Podczas opalania się trzeba też pamiętać o tym, by zasłaniać blizny pooperacyjne.

Chcesz wiedzieć więcej o powiększeniu piersi?

Powiększanie piersi a seks

Odradza się współżyć przez pierwsze 2 tygodnie po operacji, czyli tak jak w przypadku ćwiczeń. Lepiej unikać sytuacji, w których piersi mogłyby ulegać przemieszczeniom. Jeśli nie ma przeciwwskazań, do aktywności seksualnej można wrócić po 2 tygodniach, jednak ostrożnie, uważając na to, by nie uszkodzić biustu i implantów.

Zapytaj o szczegóły operacji powiększenia piersi

Powiększanie piersi – rekonwalescencja

Pełna rekonwalescencja po powiększaniu piersi trwa zazwyczaj kilka miesięcy. W tym czasie pacjentka powinna szczególnie na siebie uważać. Konieczne jest m.in. noszenie specjalistycznego biustonosza, którego celem jest ustabilizowanie implantów. Trzeba też pamiętać o leżeniu na plecach, nie na brzuchu, przez około 2 miesiące. Lekarze zalecają również stosowanie masażu okrężnego piersi 2x dziennie po 10 minut przez miesiąc.

Podczas rekonwalescencji obowiązkowe są wizyty kontrolne. Po 3 miesiącach konieczne jest wykonanie USG piersi. Wszelkie swoje wątpliwości, ale też pojawiające się objawy należy konsultować z lekarzem. Trzeba też pamiętać o tym, że zbyt szybki powrót do aktywności fizycznych sprzed operacji, może utrudnić rekonwalescencję i w rzeczywistości ją wydłużyć, zatem warto zachować zdrowy rozsądek i słuchać zaleceń chirurga.

Umów się online

Aldona Stachura - ZnanyLekarz.pl
Łukasz Drozd - ZnanyLekarz.pl

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja