Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Medycyna, w tym także estetyczna, może przynieść wiele dobrego, jednakże musi być wykonywana przez osoby, które posiadają odpowiednie do tego uprawnienia, a co za tym idzie — wiedzę oraz umiejętności. W niniejszym wpisie wyjaśniamy, kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej, a także kiedy są one przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem.

Czym jest medycyna estetyczna?

botoks w gabinecie lekarza medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna może być uważana za swego rodzaju „pomost”, który znajduje się pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną. Zabiegi przeprowadzane są bez użycia skalpela, pacjent nie jest wprowadzany w stan narkozy oraz nie potrzebuje długotrwałej rekonwalescencji, by wrócić do codziennej aktywności.

W medycynie estetycznej najczęściej stosowane są środki chemiczne, takie jak toksyna botulinowa, wypełniacze (np. kwas hialuronowy), kwasy — AHA, BHA, PHA. Dodatkowo podczas zabiegów wstrzykiwane może być osocze bogatopłytkowe pobierane bezpośrednio od pacjenta i odpowiednio przygotowane. Zastosowanie mają także: lasery, nakłuwanie, podczerwień, fale radiowe i niska temperatura.

Dzięki medycynie estetycznej możliwe jest poprawienie wyglądu oraz stanu cery i skóry całego ciała, modelowanie, w tym korekta niedoskonałości powstałych na skutek urazów lub wad wrodzonych, a także zniwelowanie oznak starzenia.

Umów się na konsultacje do lekarza medycyny estetycznej

Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są objęte działaniem przepisów prawa. Zgodnie z działającymi w Polsce aktami mogą one być wykonywane jedynie przez lekarza niezależnie od specjalizacji, który ma prawo wykonywania zawodu. Uprawnieni są do tego także dentyści. Ważne jest, aby specjalista ukończył studia podyplomowe z zakresu medycyny estetycznej, co daje mu wiedzę na temat tej dziedziny i pozwala działać najlepiej jak to możliwe.

W związku z tym, że medycyna estetyczna nie należy do świadczeń zdrowotnych, inni medycy, czyli położne i pielęgniarki, nie mają prawa do wykonania zabiegów.

Zastanawiając się, kto może wstrzyknąć kwas hialuronowy czy kto może wykonywać powiększanie ust, odpowiedź jest jedna — lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu! Warto to zapamiętać, gdy poszukiwany jest specjalista z tego zakresu.

Kosmetolog a lekarz medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna i kosmetologia to dwie odrębne dziedziny pozwalające na zadbanie o swój wygląd. Kosmetolog może wykonywać zabiegi, które pozwalają na dokonanie korekcji niewielkich zmian, a także ich profilaktykę oraz podtrzymanie obecnego stanu. Aby zostać kosmetologiem, nie trzeba ukończyć studiów medycznych — wystarczy jedynie kierunek kosmetologia. Jest on prowadzony głównie na uczelniach medycznych oraz niepublicznych uczelniach wyższych. Uprawnia on do podejmowania wszelkiego rodzaju działań, które nie wymagają dokonania iniekcji.

Zarezerwuj wizytę w Kinice w Katowicach - umów się na konsultację z zakresu medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna a prawo — przesłanki legalności zabiegu z zakresu medycyny estetyczne

W związku z tym, że medycyna estetyczna jest w Polsce regulowana przez prawo, warto podkreślić, jakie są przesłanki legalności zabiegu z zakresu medycyny estetycznej.

Zalicza się do nich:

  • skuteczna prawnie zgoda wyrażona przez osobę, która będzie miała przeprowadzony zabieg, a także jej opiekuna bądź kuratora — udzielona po objaśnieniu, na czym polegać będzie procedura oraz jakie są jego skutki uboczne,
  • wykonanie zabiegu przez osobę uprawnioną (najlepiej przez lekarza medycyny estetycznej),
  • brak ponadprzeciętnego ryzyka związanego z uszczerbkiem na zdrowiu i życiu,
  • należyta staranność podczas przeprowadzania działań, która prowadzi do osiągnięcia zamierzonego celu estetycznego.

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja