Laboratorium, badania krwi

chirurgia plastyczna

Badania laboratoryjne w Katowicach

Badania krwi dla
dorosłych i dzieci

W Stachura&Drozd Clinic mamy punkt pobrań, w którym możesz wykonać badania laboratoryjne, zarówno te niezbędne do planowanych operacji, jak i profilaktyczne.

Pobranie materiału odbywa się całkowicie bezstresowo, dlatego z naszych usług mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Próbki analizowane są przez Medyczne Laboratorium Majcher.

Badania ogólne

Dla
Dzieci

Dla kobiet
po 40

Dla mężczyzn po 40

Choroby
serca

Metaboliczne
cukrzycowe

Zapisz się na badania diagnostyczne

Laboratorium, punkt pobrań w Katowicach-Piotrowicach

Badania laboratoryjne: nie tylko badania krwi

W naszej klinice wykonasz wiele badań laboratoryjnych. W ofercie znajdziesz podstawowe badania krwi jak morfologia, OB, cholesterol, kreatynina, glukoza czy ALAT, ale też zrobisz analizę moczu lub kału czy niezbędne wymazy.

Dostępne są również pakiety badań, np.

  • ogólne;
  • badania dla dzieci;
  • badania dla kobiet po 40. roku życia;
  • badania dla mężczyzn po 40. roku życia;
  • badania metaboliczne, oceniające ryzyko chorób serca;
  • badania nerkowe tzw. profil nerkowy;
  • badania wątrobowe;
  • badania reumatyczne;
  • badania tarczycowe, badania dla kobiet w ciąży;
  • badania dla osób po 60. roku życia;
  • markery nowotworowe.

Jeśli planujesz zabieg w Klinice Stachura&Drozd niezbędne badania przed zabiegiem również możesz wykonać w naszej Klinice.

Dla Pacjentek i Pacjentów naszej Kliniki proponujemy atrakcyjne  ceny badań.

Możesz skorzystać z kilku pakietów badań: Pakiet Medium, Pakiet Extra, Pakiet Extra Plus.

Profil nerkowy

Profil wątrobowy

Dla osób
po 60

Dla kobiet w ciąży

Profil tarczycowy

Markery nowotworowe

Zapytaj o szczegóły

Jakie badania diagnostyczne zrobisz w naszej Klinice w Katowicach?

Kiedy i dlaczego warto robić badania krwi?

Nawet osoby zdrowe, które dobrze się czują, powinny raz w roku wykonać badania laboratoryjne, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości pozwoli przy regularnych badaniach pozwoli na szybkie rozpoczęcie leczenia ewentualnych schorzeń.

Jeżeli natomiast występują konkretne dolegliwości, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże, jaki pakiet badań laboratoryjnych należy wykonać. Ponadto częstsze badania krwi są wymagane również u kobiet w ciąży lub u osób z chorobami przewlekłymi. Oprócz regularnych analiz krwi zaleca się również badania obrazowe, czyli USG, by ocenić pracę najważniejszych narządów w organizmie i wykryć ewentualne zmiany.

Dlaczego warto robić badania laboratoryjne? Przede wszystkim po to, by upewnić się, że wszystko jest w porządku lub by wcześnie wykryć choroby. Co ważne – z wiekiem diagnostykę należy rozszerzać. Stąd też popularne są pakiety badań laboratoryjnych, które uwzględniają wiek oraz płeć pacjenta.

Umów się na badania

Jak przygotować sią do badań diagnostycznych?

Koniecznie przeczytaj jeśli planujesz badanie krwi, moczu w laboratorium

Aby wyniki były miarodajne, do badań należy się odpowiednio przygotować. Jak?

To już zależy od wykonywanego badania. Jeżeli chodzi o pobranie krwi, przeważnie powinno odbywać się ono na czczo. W przypadku badań lipidogramowych zaleca się nawet, by od ostatniego posiłku minęło 12-16 godzin. Analizę krwi najlepiej robić rano. Co ważne, wcześniej lepiej unikać wysiłku, ale i stresu. Jeżeli przyjmowane są leki na stałe, warto skonsultować z lekarzem, czy można je wziąć przed badaniem, po, czy okresowo należy je odstawić.

W przypadku badania moczu próbkę należy pobrać z tzw. środkowego strumienia do jednorazowego pojemnika kupionego w aptece. Jeśli oddawany jest mocz na posiew, wówczas należy dokładnie umyć okolice cewki moczowej i oddać środkowy strumień porannego moczu do jałowego pojemnika. Podobnie jest w przypadku badania kału. Próbkę należy dostarczyć w jednorazowym pojemniku do punktu pobrań.

Większość badań z krwi powinno być pobieranych na czczo, 12-16 h po ostatnim posiłku (w przypadku badań lipidogramowych). 
W warunkach standardowej diety, z wyjątkiem oznaczeń wymagających specjalnej diety, zleconej przez lekarza;. Badania, pobieranie krwi odbywa się zwykle o określonej porze dnia, zwykle między 7.00 a 8.00 rano. Najlepiej jeśli warunkach są spoczynkowe, pozbawione również obciążenia psychicznego. Jeśli pacjent zażywa leki, to w dniu badania ich zażywnie powinno się odbywać po konsultacji z lekarzem. W przypadku badań bakteriologicznych i alergicznych, badanie należy wykonać przed leczeniem lub po okresowym odstawieniu leków wpływających na wynik oznaczenia.   W czasie pobierania krwi należy utrzymywać nieruchomo wyprostowaną rękę, natomiast po pobraniu krwi prosimy o uciskanie gazikiem miejsca wkłucia na wyprostowanej ręce przynajmniej przez 5 minut. Takie postępowanie zapobiega powstawaniu wybroczyn. Po zabiegu pobrania krwi należy unikać przez minimum jedną godzinę dźwigania ciężkich przedmiotów i czynności wymagających wysiłku ręką.
Do laboratorium w naszej Klinice należy dostarczyć pierwszą poranną próbkę moczu z tzw. środkowego strumienia do czystego, jednorazowego pojemnika (można kupić w aptece), o objętości około 30ml.
Zbiórkę moczu rozpoczyna się po odrzuceniu pierwszej rannej porcji moczu, kontynuuje przez 24 h i kończy na pierwszej porannej porcji moczu oddanej w dniu następnym. Mocz zbiera się do jałowego pojemnika o objętości ok. 2 litrów. Po zakończonej zbiórce należy zmierzyć objętość oddanego moczu i po dokładnym wymieszaniu, porcję o objętości ok. 50 ml wraz z podaną informacją o całkowitej ilości moczu dostarczyć do laboratorium.

Mocz na posiew należy oddać do jałowego pojemnika, po uprzednim dokładnym umyciu okolic cewki moczowej. Nie wolno dotykać wewnętrznych ścianek pojemnika ani zakrętki. Środkowy strumień porannego moczu należy oddać rozchylając wargi sromowe większe/ zsuwając napletek odsłaniając ujście cewki moczowej. Mocz możliwie szybko dostarczyć do laboratorium.

Do laboratorium należy dostarczyć próbkę kału ok. 2g, w czystym, jednorazowym pojemniku (do nabycia w aptece). Ważne, żeby pobrana próbka pochodziła z różnych miejsc porcji kału. Jest to istotne w przypadku badań na obecność pasożytów, krwi utajonej i resztek pokarmu.

Próbkę kału należy umieścić w jałowym pojemniku i w jak najkrótszym czasie dostarczyć do laboratorium. Jak pobrać kał do badania? Do laboratorium należy dostarczyć próbkę kału ok. 2g, w czystym, jednorazowym pojemniku (do nabycia w aptece). Ważne, żeby pobrana próbka pochodziła z różnych miejsc porcji kału. Jest to istotne w przypadku badań na obecność pasożytów, krwi utajonej i resztek pokarmu.

W przypadku ogólnego badania nasienia należy pamiętać o:

  • przed badaniem należy zachować 3-5 dniową wstrzemięźliwość seksualną;
  • po kuracji antybiotykowej należy odczekać ok. 2 tygodni;
  • na badanie nasienia należy uprzednio umówić się telefonicznie.

Przed badaniem bakteriologicznym jamy ustnej:

  • należy być na czczo (nie jeść, nie pić);
  • nie myć zębów;
  • nie płukać jamy ustnej;
  • nie palić papierosów.

Przed badaniem wymazu z policzka:

  • należy być na czczo;
  • lub na dwie godziny przed badaniem:
    nie jeść, nie pić,
    nie myć zębów,
    nie żuć gumy,
    nie palić papierosów.

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja