Stymulatory tkankowe
Co to są stymulatory tkankowe?
Stymulatory tkankowe -
jak działają?
Stymulatory tkankowe to grupa substancji stosowanych w medycynie estetycznej w celu odbudowy i rewitalizacji struktury skóry. Ich działanie opiera się na wywołaniu kontrolowanego stanu zapalnego w skórze. Na skutek procesów regeneracyjnych dochodzi do:
- aktywacji fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny,
- stymulacji produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych,
- zwiększenia produkcji kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry,
- poprawy mikrokrążenia, co zapewnia lepsze odżywienie i dotlenienie skóry,
wzmocnienia naczyń krwionośnych.
Zabieg polega na iniekcji stymulatora tkankowego w wybrane partie skóry. Może być on wykonywany na: twarzy (bardzo często stosowane są stymulatory tkankowe pod oczy), szyi, dekolcie, dłoniach, a także innych obszarach ciała, które wymagają rewitalizacji.
Cena zabiegu
od 1200
Znieczulenie
miejscowe
Czas trwania
około 30 minut
Wizyta kontrolna
niewymagana
Zabiegi z użyciem stymulatorów tkankowych wykonuje lekarz medycyny estetycznej dr Aldona Stachura w Katowicach, Krakowie, Warszawie
ZADZWOŃ by umówić się na konsultacje do dr Aldony Stachury w Katowicach, Warszawie, Krakowie
Co daje zabieg z użyciem stymulatorów tkankowych
Stymulatory tkankowe — efekty
Efekty zabiegu z użyciem stymulatorów tkankowych są zwykle widoczne po kilku tygodniach i utrzymują się przez zazwyczaj od 1,5 roku do 2 lat.
Skóra staje się bardziej:
- jędrna, ponieważ stymulatory tkankowe pobudzają produkcję kolagenu i elastyny,
- gładka — zmarszczki i bruzdy ulegają spłyceniu, a powierzchnia skóry staje się bardziej wyrównana,
- promienna, cera staje się bardziej nawilżona, odżywiona i ma zdrowy blask,
- zagęszczona, ponieważ stymulatory tkankowe zwiększają objętość skóry, co może być widoczne w takich obszarach jak policzki, usta i owal twarzy.
Co ważne, zazwyczaj jeden zabieg ze stymulatorami tkankowymi jest wystarczający, aby uzyskać widoczne efekty. Czasem jednak konieczne może być wykonanie serii iniekcji, aby osiągnąć pożądany rezultat, zależy to jednak od indywidualnych predyspozycji każdego z nas.
Należy także pamiętać, że efekty mogą się różnić w zależności od rodzaju użytego stymulatora tkankowego, obszaru poddawanego zabiegowi, wieku i kondycji skóry pacjenta, pacjentki.
Wskazania do wykonania zabiegu stymulatory tkankowe
- Zmarszczki w okolicach policzków
- Zmarszczki w kącikach ust
- Cienka, wiotka skóra twarzy, dekoldu
- Zmarszczki "marionetki"
- Przesuszona, odwodniona skóra
- Ziemisty kolor cery
Zalecenia po zabiegu z użyciem stymulatorów tkankowych
- Należy pielęgnować skórę kremami łagodnymi: bez retinou, bez kwasów.
- Po zabiegu należy unikać słońca, solarium, sauny przez przynajmniej 7 dni.
- Zaleca się stosowanie preparatów chroniących skórę przed promieniowaniem UVA/UVB o SPF 50.
- Należy zrezygnować z aktywności fizycznej w dniu zabiegu.
- W okolicach wykonania zabiegów nie należy wykonywać peelingów.
- W miejscach powstania krwiaków (siniaków) mozna stosować preparaty z arnika, np. żel z arniką.
- Makijaż można nałożyć po dwóch dniach od zabiegu.
Na zabiegi stymulatorów tkankowych możesz umówić się także online
W naszej Klinice mezoterapię wykonuje lekarz medycyny estetycznej.
Dr Aldona Stachura przyjmuje w Warszawie, Katowicach, Krakowie.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem stymulatorów
- Alergia, nietolerancja na jakikolwiek składnik preparatu przeznaczonego do iniekcji.
- Ciąża, karmienie piersią.
- Cukrzyca.
- Aktywne infekcje skóry.
- Menstruacja.
- Skłonność do powstawania bliznowców.
- Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
- Uszkodzona skóra.
- Stosowanie w tych samych obszarach zabiegowych trwałych preparatów wypełniających.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o stymulatory tkankowe
To, kiedy zobaczymy efekty zabiegu zależy od indywidualnych predyspozycji, jak wiek, problem skórny itp. Przyjmuje się, że końcowe efekty widać po około miesiącu, a poprawę stanu cery można zauważyć już po tym, kiedy znikną zaczerwienienia i obrzęki po zabiegu.
Wszytko zależy od problemy z jakim pacjent zgłasza się do lekarza medycyny estetycznej. Zwykle wykonuje się serię 2-3 zabiegów w odstępie przynajmniej miesiąca.
Czas, w którym widać efekty zależy od substancji, jaka została podana podczas zabiegu, przy najsilniejszych preparatach jest to nawet 2,5 roku.
Stymulatory tkankowe podawane są, aby zniwelować widoczne oznaki starzenia sie skóry na twarzy, na dekolcie, na dłoniach.
Zabieg polega na podaniu preparatów nakłuciami z kaniuli (strzykawki), dlatego może być nieprzyjemny. W naszej Klinice staramy się zapewnić pacjentom i pacjentkom maksymalny komfort, dlatego skóra przed zabiegiem jest znieczulana specjalnym kremem, a lekarz medycyny estetycznej, który wykonuje zabieg dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować dyskomfort.
W naszej Klinice w Katowicach zabieg z użyciem stymulatorów tkankowych wykonuje lekarz medycyny estetycznej, który posiada uprawnienia do wykonywania zabiegów iniekcyjnych. Jesteśmy zdania, że zabiegi z zakresu medyny estetycznej powinny być wykonywane przez lekarza, m.in. dlatego, że tylko lekarz jest w stanie odpowiednio zareagować na powikłania czy reakcje alergiczne, które mogą zdarzyć się po zabiegu.
Na zabieg najlepiej przyjść bez makijażu. Kilka dni przed zabiegiem warto odstawić leki rozrzedzające krew (to należy omówić z lekarzem, który zalecił ich stosowanie). W dniu zabiegu odradzamy korzystanie z sauny czy opalania.
Co warto wiedzieć o stymulatorach tkankowych?
W jakim wieku stymulatory tkankowe? Wskazania
Zabiegi ze stymulatorami tkankowymi można wykonywać u pacjentów i pacjentek w różnym wieku. Mogą być stosowane nawet u osób młodych, które chcą zachować młodość i jędrność skóry. Najczęściej są polecane po 25. roku życia, kiedy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się skóry. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego wieku, w którym najlepiej wykonać zabieg ze stymulatorami tkankowymi.
Dla kogo sprawdzą się stymulatory tkankowe? Z zabiegów z ich wykorzystaniem skorzystać mogą osoby z:
- widocznymi oznakami starzenia się skóry, takimi jak: zmarszczki, bruzdy, utrata jędrności i elastyczności, szara i poszarzała cera,
wiotką skórą, - bliznami i rozstępami — stymulatory tkankowe mogą pomóc wygładzić blizny i rozstępy, a także poprawić koloryt i strukturę skóry,
- suchą skórą, ponieważ mezoterapia stymulatorami tkankowymi nawilża ją od wewnątrz i poprawia elastyczność,
zmarszczkami mimicznymi.
Dodatkowo stymulatory tkankowe na twarz doskonale sprawdzają się jako rozwiązanie, które pozwala zapobiec starzeniu się skóry i zachować jej młody wygląd.
Rodzaje stymulatorów tkankowych
Istnieje wiele różnych stymulatorów tkankowych, z których każdy ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Jednym z najpopularniejszych są polinukleotydy, które pobudzają receptory na fibroblastach, stymulując produkcję kolagenu i elastyny, a także neutralizują wolne rodniki i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Są idealne dla osób w wieku 30+, które chcą zachować dobrą kondycję skóry.
Kolejny ze stymulatorów tkankowych to atelokolagen, który skutecznie stymuluje produkcję fibroblastów i włókien kolagenowych. Jest doskonały do miejscowej poprawy wyglądu skóry, daje świetny efekt jako stymulator tkankowy pod oczy lub w przypadku blizn. Polecany jest osobom powyżej 40. roku życia z wiotką skórą.
W gabinetach medycyny estetycznej wykorzystuje się także hydroksyapatyt wapnia, który stanowi naturalny składnik skóry stymulujący produkcję kolagenu i elastyny. Zapewnia długotrwałe efekty (do 1,5 roku) i delikatny lifting. Stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób w wieku 30 – 55 lat, które oczekują naturalnych, ale widocznych rezultatów.
Ostatnim popularnym stymulatorem tkankowym jest kwas polimlekowy. To najsilniejszy stymulator tkankowy, który daje efekt nawet do 2,5 roku. Dla pełnych rezultatów zazwyczaj wymaga serii 2 – 3 zabiegów i masaży twarzy po zabiegu. Sprawdza się dla osób powyżej 40. roku życia, które są gotowe na długofalowe zaangażowanie się terapię i restrykcyjne przestrzeganie zaleceń.
Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego stymulatora tkankowego zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Lekarz medycyny estetycznej podczas konsultacji oceni stan skóry i dobierze odpowiedni preparat.
Stymulatory tkankowe — powikłania i efekty niepożądane
Stymulatory tkankowe są bezpiecznym i ogólnie dobrze tolerowanymi substancjami. Jednak jak każdy zabieg medyczny, ich iniekcje mogą powodować pewne skutki uboczne.
Po zabiegu ze stymulatorami tkankowymi zauważyć może m.in. zaczerwienienie, obrzęk i ból, siniaki, grudki oraz zgrubienia w miejscu iniekcji, a także swędzenie. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, tygodni.
Skutkiem ubocznym po stymulatorach tkankowych może być także zakażenie. Jest to rzadkie powikłanie, ale czasem występuje, jeśli zabieg nie jest wykonywany w sterylnych warunkach.
W niektórych rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze powikłania, takie jak nekroza tkanek, czyli ich obumarcie w miejscu iniekcji czy embolia (zatkanie naczynia krwionośnego przez skrzep krwi).
Należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie, a większość osób nie doświadcza żadnych poważnych skutków ubocznych.
Stymulatory tkankowe — powikłania i efekty niepożądane
Stymulatory tkankowe są bezpiecznym i ogólnie dobrze tolerowanymi substancjami. Jednak jak każdy zabieg medyczny, ich iniekcje mogą powodować pewne skutki uboczne.
Po zabiegu ze stymulatorami tkankowymi zauważyć może m.in. zaczerwienienie, obrzęk i ból, siniaki, grudki oraz zgrubienia w miejscu iniekcji, a także swędzenie. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, tygodni.
Skutkiem ubocznym po stymulatorach tkankowych może być także zakażenie. Jest to rzadkie powikłanie, ale czasem występuje, jeśli zabieg nie jest wykonywany w sterylnych warunkach.
W niektórych rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze powikłania, takie jak nekroza tkanek, czyli ich obumarcie w miejscu iniekcji czy embolia (zatkanie naczynia krwionośnego przez skrzep krwi).
Należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie, a większość osób nie doświadcza żadnych poważnych skutków ubocznych.
Stymulator tkankowy — cena
Stymulatory tkankowe to grupa produktów, które używane są w medycynie estetycznej, dlatego nie można ustalić jednej ceny zabiegów wykonywanych z ich użyciem. W Stachura & Drozd Clinic koszt iniekcji waha się od 1200 zł do 2200 zł. W celu uzyskania szczegółowej wyceny zachęcamy do osobistego kontaktu.
Inne zabiegi medycyny estetycznej w Klinice Stachura&Drozd w Katowicach
Klinika Katowice
- Kontakt Katowice
- 532 880 880
Klinika Warszawa
- Kontakt Warszawa
- 532 880 880
Klinika Kraków
- Kontakt Kraków
- 532 880 880
Adres i kontakt
- Stachura & Drozd Clinic
- ul. Jankego 275
- 40 - 684 Katowice
- Zadzwoń do Kliniki :
- 532 880 880
- E-mail do Kliniki:
- klinika@stachura-drozd.com