Botoks, toksyna botulinowa

Czym jest toksyna botulinowa
Co to jest botoks?
Botoks, znany również jako toksyna botulinowa, jest neurotoksyną produkowaną przez bakterię Clostridium botulinum. Stanowi jedną z częściej stosowanych substancji w medycynie estetycznej. Botoks blokuje sygnały nerwowe, co powoduje tymczasowe osłabienie lub paraliż mięśni. Efekt ten utrzymuje się zazwyczaj przez około pół roku.
Toksyna botulinowa jest skuteczna w redukcji zmarszczek mimicznych, może także pomóc w leczeniu różnych schorzeń
Botoks w naszej Klinice w Katowicach jest podawany przez wykwalifikowanych specjalistów w zakresie medycyny estetycznej — lekarzy.
Należy unikać podejmowania decyzji o zastosowaniu toksyny botulinowej na podstawie informacji zdobytych w Internecie. Lepszym rozwiązaniem będzie wstępna konsultacja ze specjalistą w tym zakresie (lekarza medycyny estetycznej).
Cena zabiegu
600 zł
Znieczulenie
miejscowe
Czas trwania
około 30 minut
Wizyta kontrolna
niewymagana
Kiedy stosuje się botox
Zastosowanie toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej ma bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim stosuje się botoks na twarz — do redukcji zmarszczek mimicznych. Może być aplikowany botoks w czoło, między brwi (tzn. botoks na lwią zmarszczkę) oraz w kąciki oczu.
W medycynie toksyna botulinowa stosowana jest do zmniejszenia nadmiernej potliwości, zwłaszcza w okolicy pach.
Zastosowanie ma także botoks na migrenę, ponieważ może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i intensywności bólu głowy poprzez blokowanie niektórych nerwów odpowiedzialnych za wywoływanie go.
Ze względu na swoje działanie botoks może być stosowany do leczenia spastyczności mięśniowej związanej z chorobą Parkinsona, porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami układu nerwowego.
Ponadto wykonuje się leczenie bruksizmu botoksem, które ma na celu wyeliminowanie nieświadomego zgrzytania lub zaciskania zębów. Toksyna botulinowa hamuje skurcze mięśni żwaczy, co pomaga złagodzić napięcie w tym obszarze.

Zalecenia po botoksie
- Przez kilka godzin (3-4h) po zabiegu nie należy masować twarzy, kłaść się, pochylać głowy.
- Przez około 7 dni należy zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej.
- Prez kilka dni po podaniu botoksy lepiej zrezygnować z wykonywania peelingów twarzy.
- Toksyna botulinowa nie lubi wysokich temperatur. Korzystanie z sauny czy solarium może skrócić czas działania botoksu.
- Przez kilkanaście dni po podaniu toksyny botulinowej lepiej zrezygnować z innych zabiegów kosmetycznych.
- Przez 24 godziny od zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu.
- Po zabiegu z użyciem botoksu, przez 24 godziny, nie wolno latać samolotem. Podczas lotu dochodzi do zmiany ciśnienia, to własnie jest niekorzystne dla podanej toksyny botulinowej.
Na korekcję zmarszczek botoksem możesz umówić się także online
W naszej Klinice w Katowicach zabiegi botoksu wykonuje lekarz medycyny estetycznej
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu botoksu
- Alergia, nietoleracja na jakikolwiek składnik prearatu, w tym toksynę botulinową.
- Menstruacja.
- Trwające leczenie niektórymi antybiotykami.
- Choroby nowotworowe skóry.
- Zespół Lamberta-Eatona, schorzenie neurologiczne miastenia gravis
- Uszkodzenia skóry w miejscu podania preparatu.
- Aktywna infekcja skórna w miejscu podania toksyny botulinowej.
- Czynna opryszczka.
- Grypa, przeziębienie.
FAQ - najczęściej zadawane pytania o botoks
To, jak długo będziemy odczuwali działanie botoksu, zależy od kilku czynników, m.in. ilości podanego preparatu, indywidualnych cech pacjenta. Przyjmuje się, że efekt podania botoksu na zmarszczki utrzymuje się mniej więcej od 3 do 6 miesięcy.
Podanie botoksu w tą samą okolicę można powtórzyć najwcześniej po 3 miesiącach. Jednak ostateczną decyzję o tym, czy można poddać się zabiegowi botoksu podejmuje lekarz medycyny estetycznej.
Oczywiście, efekt botoksu mija po około 3-6 miesiącach. Jeśli wystąpią działania niepożądane, jak np: siniaki czy zaczerwienienia, mijają po kilu, kilkunastu dniach.
Zabieg podania botoksu, toksyny botulinowej może wykonywać odpowiednio przygotowany do tej procedury lekarz, np. lekarz medycyny estetycznej.
Botoks nie jest szkodliwy, jest to bezpieczny dla pacjenta zabieg. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z pomocy lekarza, np. specjalisty medycyny estetycznej.
Pierwsze rezultaty botoksu są widoczne po kilku dniach po zabiegu. Na ostateczne efekty trzeba będzie poczekać mniej więcej dwa tygodnie.
Najlepiej zrezygnować z opalania przez przynajmniej tydzień po zabiegu podania toksyny botulinowej. Częsta ekspozycja na słońce może spowodować krótsze efekty działania botoksu.
Czego nie wolno robić po podaniu toksyny botulinowej najlepiej zapytać lekarza podczas wizyty. Odradza się sen – kilka godzin po zabiegu oraz intensywny wysiłek fizyczny przez kilka dni po zabiegu.
Co warto wiedzieć o botoksie?
Zalecenia po botoksie
Po wykonaniu zabiegu botoksu istnieją pewne zalecenia, których należy przestrzegać, aby zapewnić sobie jak najlepszy efekt, jak i bezpieczny powrót do codziennych aktywności.
Tuż po iniekcji, przez 4 godziny, należy unikać pochylania głowy. Pozwoli to zniwelować ryzyko migrowania substancji, a także migreny i bólu głowy. Przez dobę od zabiegu należy unikać masażu, tarcia i nacisku na obszarach, gdzie został wykonany botoks, a także ekspozycji na słońce, wysokie temperatury, saunę lub solarium. Niewskazane jest palenie papierosów oraz picie alkoholu w pierwszej dobie od wstrzyknięcia toksyny botulinowej, a także zażywania aspiryny, ibuprofenu lub innych leków przeciwbólowych. Na obszarach, gdzie został wykonany botoks, nie należy wykonywać innych zabiegów medycznych lub kosmetycznych przez co najmniej 2 tygodnie.
Efekty uboczne zabiegu botoksem
Oprócz omówienia potencjalnych korzyści z botoksu na twarz oraz w leczeniu, warto wspomnieć także jakie efekty uboczne daje botoks.
W większości przypadków są one łagodne i przemijające, ale czasem dojść może do poważniejszych powikłań. Wśród możliwych skutków ubocznych warto wymienić: bóle i zawroty głowy, a także obrzęk, zasinienie, zaczerwienienie, pieczenie lub uczucie mrowienia w miejscu podania botoksu. Nadmierne osłabienie mięśni może doprowadzić do trudności z mówieniem, połykaniem (gdy toksyna stosowana była w obrębie ust i żwaczy) lub oddychaniem (w przypadku stosowania botoksu w okolicach szyi lub twarzy). Bardzo rzadko może wystąpić alergiczna reakcja na substancję. Jej objawami są trudności z oddychaniem, zawroty głowy oraz osłabienie mięśni. Gdy wystąpią te symptomy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Kwas hialuronowy a botoks
Kwas hialuronowy i botoks to substancje, które są ze sobą dość często mylone, ponieważ mają podobne zastosowanie. Warto jednak wiedzieć, że działają w odmienny sposób.
Kwas hialuronowy to naturalny składnik skóry, który zapewnia jej nawilżenie, elastyczność i jędrność. Zabiegi z użyciem tej substancji polegają m.in. na wstrzykiwaniu jej w określone miejsca na twarzy, co pomaga wypełnić zmarszczki, podnieść opadające partie skóry i nadać jej bardziej młodzieńczy wygląd. Botoks natomiast, tak jak wspomniano wcześniej, działa blokując sygnały nerwowe do mięśni, co powoduje ich rozluźnienie i zmniejszenie ruchów mimicznych.
Oba zabiegi można stosować równocześnie lub oddzielnie, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Wprowadzenie kwasu hialuronowego i botoksu w odpowiednich miejscach twarzy może skutecznie poprawić jej wygląd i spowodować, że będzie wyglądać młodziej, bardziej promiennie.
Adres i kontakt
- Stachura & Drozd Clinic
- ul. Jankego 275
- 40 - 684 Katowice
- Zadzwoń do Kliniki :
- 532 880 880
- E-mail do Kliniki:
- klinika@stachura-drozd.com