Powiększanie piersi a ból po operacji. Na jakie dolegliwości bólowe warto się przygotować?

Większe, krągłe i bardziej jędrne piersi to marzenie wielu kobiet. Operacje biustu przestają być tematem tabu i coraz więcej pań decyduje się odmienić swoje życie, oddając się w ręce chirurga plastycznego. Im bliżej operacji, tym więcej lęku i wątpliwości, a w tym wszystkim najsilniejszy staje się strach przed bólem. Czy powiększanie piersi boli? Czy dolegliwości bólowe można jakoś ograniczyć? Kiedy ustępuje ból po operacji powiększenia piersi?

Powiększanie piersi – czy to boli?

kobiece piersi

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że powiększanie piersi implantami nie wiąże się z żadnym bólem. Jak by nie było – operacje biustu to zawsze ingerencja w organizm. Inwazyjny zabieg, przeprowadzany pod znieczuleniem ogólnym, musi wiązać się z jakimiś dolegliwościami bólowymi.

Warto jednak wiedzieć, że wykwalifikowany personel medyczny robi, co w jego mocy, aby ból i dyskomfort pooperacyjny ograniczyć do minimum. Dlatego niezwykle istotne jest, by przestrzegać zaleceń chirurga plastycznego.

A z jakiego rodzaju bólem wiąże się powiększanie piersi implantami?

 • rozpierający ból w klatce piersiowej – związany jest z rozciąganiem się tkanek, które muszą pomieścić implanty. Zwykle mija po kilku dniach;
 • tkliwość i obrzęk piersi – utrzymują się przez kilka tygodni, dlatego ostateczny efekt operacji powiększania piersi można ocenić dopiero 3 miesiące po zabiegu;
 • uczucie ciągnięcia w miejscu blizny – nie jest to typowo bólowy objaw, ale może przeszkadzać i powodować dyskomfort. Pojawia się, gdy tworzy się blizna pooperacyjna, która sama w sobie nie jest elastyczna i może dawać wrażenie ciągnięcia. Dlatego tak istotna jest odpowiednia pielęgnacja blizny po zabiegu, w tym właściwe jej nawilżanie oraz masowanie.

Chcesz wiedzieć więcej o powiększeniu piersi?

Operacja biustu – co wpływa na intensywność bólu po zabiegu?

Gdyby zapytać kobiety, które przeszły operacje biustu, czy ból pooperacyjny jest silny, zyskalibyśmy cały wachlarz różnych odpowiedzi. Wszystko dlatego, iż kwestia odczuwania bólu to sprawa bardzo indywidualna. Pacjentka może odczuwać ból jako niezwykle silny i uporczywy, jeśli ma tzw. niski próg bólu; jeśli z kolei odznacza się wysokim progiem bólu, powie, że powiększanie piersi implantami jest trochę bolesne, ale bez przesady…

Póki kobieta nie sprawdzi tego na sobie – nie dowie się tak naprawdę, czy powiększanie piersi będzie dla Niej bardzo bolesne, czy też nie. Poza osobistymi odczuciami co do intensywności dolegliwości bólowych, wpływ na natężenie bólu po operacji mają również inne czynniki:

 • wielkość i rodzaj wypełnienia implantów;
 • głębokość założenia implantów;
 • zastosowana technika operacyjna;
 • stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapytaj o szczegóły operacji powiększenia piersi

Rekonwalescencja po powiększeniu biustu – zalecenia lekarza sposobem na ból!

Pierwsze dni po operacji biustu powinny upływać w atmosferze spokoju, bez ciężkiej pracy, gwałtownych ruchów i nadmiernej aktywności.

Kiedy ustępuje ból po operacji powiększenia piersi? To zależy – zarówno od indywidualnych predyspozycji pacjentki, jak i od tego, czy rekonwalescencja po powiększeniu biustu przebiega zgodnie z zaleceniami lekarza. Operacja biustu i jednodniowy pobyt w klinice po zabiegu to tak naprawdę dopiero początek drogi do uzyskania pięknych piersi i doskonałego samopoczucia, tak fizycznego, jak i psychicznego. Niezwykle ważne jest unikanie w pierwszych tygodniach po zabiegu:

 • aktywności fizycznej;
 • aktywności seksualnej;
 • spania na brzuchu;
 • dźwigania ciężkich przedmiotów.

Dodatkowo należy pamiętać o przyjmowaniu leków, w tym o lekach przeciwbólowych i antybiotykoterapii oraz o właściwej pielęgnacji biustu i blizny pooperacyjnej.

Umów się online

Aldona Stachura - ZnanyLekarz.pl
Łukasz Drozd - ZnanyLekarz.pl

Klinika Katowice

Klinika Warszawa

Klinika Kraków

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja