Powiększanie piersi — powikłania. Jakie są najczęstsze powikłania po operacji powiększania biustu?

Wszelkiego rodzaju operacje plastyczne stają się coraz popularniejsze, a co za tym idzie, lekarze są coraz bardziej doświadczeni. Dzięki temu zabiegi przeprowadzane są zazwyczaj w sposób prawidłowy oraz bezpieczny. Warto jednak zaznaczyć, że decydując się na operację piersi, należy pamiętać o możliwości wystąpienia komplikacji w czasie lub po zabiegu. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze powikłania po powiększeniu piersi.

Czym są powikłania pooperacyjne?

kobieta przed zabiegiem powiększania piersi

Powikłania pooperacyjne to medyczny termin, który jest określeniem chorób lub zespołu objawów klinicznych, które związane są przyczynowo z przebytym zabiegiem. Podzielić można je na wczesne, czyli takie, które występują w czasie operacji lub tuż po niej, a także późne, które dają o sobie znać nawet 10 lat po przeprowadzonej operacji. Mogą one mieć charakter miejscowy, ogólnoustrojowy lub psychologiczny, związany z niezadowoleniem z przeprowadzonej operacji.

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku implantacji biustu ryzyko komplikacji można zmniejszyć, gdy powiększanie piersi przeprowadza doświadczony specjalista, który korzysta z wysokiej jakości atestowanych implantów.

Jakie są najczęstsze powikłania po implantacji piersi?

Krwawienie okołooperacyjne podczas powiększania piersi

Jako pierwsze omówmy powikłanie, które może pojawić się już w czasie operacji powiększania piersi za pomocą implantów, jak i w krótkim czasie po jej zakończeniu. Jest to krwawienie okołooperacyjne, czyli sytuacja, w której dochodzi do nadmiernej utraty krwi i jej zbierania się w wyznaczonej kieszeni implantowej. W tym wypadku dąży się do niezwłocznego zatamowania krwawienia, następnie czyści się kieszeń oraz prawidłowo umieszcza się implant.

Infekcja po zabiegu powiększania biustu

Każdy zabieg operacyjny, nawet ten wykonywany w sterylnych warunkach, związany jest z ryzykiem wystąpienia infekcji rany. Dochodzi do niej dużo częściej w przypadku pacjentek z cukrzycą, obniżoną odpornością oraz zaburzeniami krążenia. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażenia, wskazane jest stosowanie antybiotykoterapii zarówno przed operacją, jak i po niej.

Kontraktura kapsułkowa, czyli przykurcz torebkowy

Przykurcz torebkowy to powikłanie, które wcześniej pojawia się u pacjentek po rekonstrukcji piersi, jednak do tej pory nie udało się ustalić, co może być jego przyczyną. Komplikacja ta związana jest z nadmiernym rozrastaniem się tkanki bliznowatej wokół implantu. W efekcie twardnieje ona oraz uciska implant. Specjaliści wyróżniają 4 stopnie przykurczu torebkowego — jego łagodną wersję można wyleczyć terapią ultradźwiękami lub masażami, w przypadku bardziej zaawansowanym konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Seroma po implantacji piersi

Seroma to powikłanie, które związane jest z wytworzeniem się płynu w okolicach implantu. Może dojść do niej bezpośrednio po operacji, jak i w późniejszym etapie gojenia się. Do najczęstszych przyczyn zalicza się zbyt wczesne rozpoczęcie aktywności fizycznej lub współżycia, a także uraz. W związku z tym seromy można uniknąć w stosunkowo łatwy sposób, uważając na siebie po zabiegu oraz stosując się do zaleceń specjalisty.

Efekt „podwójnej bańki” u pacjentek z implantami

Tzw. efekt podwójnej bańki to komplikacja po powiększaniu piersi, która swoją nazwę wzięła od charakterystycznie wyglądającego biustu. Polega na tym, że implant przesuwa się w górę, a tkanka oraz skóra pozostają niżej. Najczęściej pojawia się kilka lub kilkanaście lat po przeprowadzeniu zabiegu i jest związana z nieprawidłowo wykonaną operacją oraz upływem czasu. W przypadku wystąpienia tego powikłania wskazane jest usunięcie starych implantów oraz podniesienie i wymodelowanie piersi; w czasie zabiegu można także wszczepić nowe implanty.

Czy możliwe jest samoczynne pęknięcie implantu?

Dla wielu pań, które poddają się operacji plastycznej pozwalającej na powiększenie piersi, ogromnym lękiem jest to, że wypełnienie może pęknąć w ich ciele. Okazuje się jednak, że stosowne aktualnie, nowoczesne implanty nie pękają samoczynnie. Posiadają one pod tym kątem dożywotnią gwarancję. Należy jednak zaznaczyć, że do tego typu zdarzenia może dojść na skutek wypadku bądź upadku. Objawem pęknięcia implantu jest wyczuwalna zmiana w kształcie piersi oraz ból. W tej sytuacji konieczna jest wymiana implantów na nowe.

Umów się online

Aldona Stachura - ZnanyLekarz.pl
Łukasz Drozd - ZnanyLekarz.pl

Klinika Katowice

Klinika Warszawa

Klinika Kraków

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja