USG piersi czy mammografia – jakie badanie piersi zrobić?

Dbanie o własne zdrowie powinno być priorytetem dla każdej kobiety. Bardzo ważnym elementem profilaktyki są regularnie wykonywane badania piersi. Na które z nich się zdecydować — USG czy mammografia? Wyjaśniamy, na czym polegają, kiedy i dla kogo sprawdzą się najlepiej.

Na czym polega USG piersi?

USG piersi to badanie, które powinno być wykonywane przez kobiety regularnie — przez te przed 30. rokiem życia raz na 2 lata, z kolei starsze — raz w roku. Wykorzystywane w nim są fale ultradźwiękowe, które odbijając się od tkanek, uwidaczniają obraz na ekranie monitora ultrasonografu. W zależności od ich struktury, rodzaju pojawiają się obrazy, które charakteryzuje zróżnicowane zaciemnienie.

W czasie badania lekarz przesuwa po piersiach głowicą USG; robi to pod różnymi kątami oraz dociskając z mniejszą bądź większą siłą dla pełnej oceny stanu zdrowia pacjentki.

Wyniki USG piersi dostępne są od razu, co dla wielu pacjentek stanowi nie lada atut. Pozwala na znaczne zmniejszenie stresu związanego z diagnostyką.

Czym jest mammografia?

Zdaniem wielu specjalistów mammografia to jedyne badanie, które ma potwierdzony wpływ na spadek liczby zgonów z powodu raka piersi. Należy jednak zaznaczyć, że nie wykrywa ono w 100% zmian nowotworowych w okolicy gruczołów sutkowych. To właśnie odpowiedź na to dlaczego USG po mammografii czasem jest konieczne.

Badanie to wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie obrazów morfologicznych piersi. W czasie badania każda z nich umieszczona jest na kilka minut pomiędzy dwoma płytkami i nieznacznie ściskana.

Specjaliści zalecają, aby mammografia była wykonywana profilaktycznie mniej więcej co dwa lata przez kobiety, które ukończyły 40. rok życia. Wyników nie otrzymuje się od razu — należy na nie czekać do 15 dni roboczych.

Zapisz się na kontrolne badanie piersi w Katowicach

Kiedy USG, a kiedy mammografia?

Jak można zauważyć, obydwa z badań doskonale sprawdzają się profilaktycznie, jak i podczas diagnozowania schorzeń. Zastanawiając się, czy lepsza mammografia, czy USG, warto wziąć pod uwagę swój wiek. Badanie ultrasonografem lepiej sprawdza się u młodych kobiet, które mają więcej tkanki gruczołowej w piersiach. Z upływem czasu w biuście pojawia się coraz więcej tłuszczu, w związku z tym bardziej efektywna będzie mammografia. Nie dotyczy to jednak pań, które przez co najmniej 2 lata stosowały hormonalną terapię zastępczą, ponieważ ich piersi na skutek wdrożonego leczenia „młodnieją”.

Kolejnym z aspektów, które należy brać uwagę podczas porównywania badań, jest to, które z nich może być wykonane z implantami piersi. W tym przypadku USG jest utrudnione, dużo prościej jest przeprowadzić mammografię.

Zastanawiając się nad tym które badanie dokładniejsze — mammografia czy USG warto wiedzieć, że drugie z nich „może” więcej, ponieważ odróżnia łagodne torbiele od masy będącej złośliwą zmianą nowotworową. Należy jednak zaznaczyć, że mammografia pozwala na wykrycie bardzo małych zmian, z ich dokładnym obrazowaniem oraz umożliwia zdiagnozowanie makro- i mikrozwapnień. Czasem jest zalecana jako badanie uzupełniające po USG.

Warto pamiętać, że w przypadku wątpliwości USG piersi czy mammografia można skonsultować się z ginekologiem lub chirurgiem, który doradzi, które badanie będzie bardziej pomocne w konkretnym przypadku.

A TY kiedy badałaś swoje piersi?

Umów się online na USG piersi

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja