USG piersi — jak często wykonywać badanie?

USG piersi jest podstawowym badaniem profilaktycznym, które pozwala wykryć raka piersi we wczesnej fazie. Szybko zdiagnozowany nowotwór można skutecznie wyleczyć. Regularne wykonywanie ultrasonograficznego badania piersi to zatem klucz do zdrowia. Jak często się na nie zgłaszać?

USG piersi, czyli skuteczna profilaktyka raka piersi

Rak piersi obejmuje około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Jest on także główną przyczyną zgonów. Statystyki wykazują, że 13% kobiet, które leczą się onkologicznie, umiera z powodu raka piersi.

Nowotwór piersi wykryty we wczesnej fazie jest całkowicie uleczalny.

Jednak jeśli się nie badasz, nie wiesz, że chorujesz. USG piersi to podstawowe badanie profilaktyczne. Należy ono do najbardziej bezpiecznych i dokładnych – wykrywa nawet te zmiany, których nie uwidoczniła mammografia.

USG piersi, czyli USG sutka lub USG biustu

Terminologia medyczna posługuje się zamiennie nazwami „USG biustu” i „USG sutka”. Jednak oba określenia odnoszą się do USG piersi, czyli diagnostycznego badania obrazowego.

USG to inaczej ultrasonografia. Jest ona nieinwazyjnym badaniem, które wykorzystuje ultradźwięki. To one pozwalają zobrazować strukturę piersi i zmiany, jakie się w nich pojawiły. Należą do nich między innymi guzy i torbiele.

USG piersi powinny wykonywać i kobiety młode, i w starszym wieku. Zaleca się, aby zgłosić się na badanie także wtedy, kiedy budowa piersi jest gruczołowa. Promieniowanie penetruje struktury tkanek, sprawiając, że nawet drobna, milimetrowa zmiana jest widoczna.

Zapisz się na kontrolne badanie piersi

Na czym polega badanie USG piersi?

Zanim specjalista wykona badanie, przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny. Dlatego zaleca się, abyś na USG piersi zabrała ze sobą dotychczasową dokumentacje medyczną.

Jeśli przyjmujesz leki lub stosujesz terapię hormonalną, poinformuj o tym lekarza.

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Specjalista poprosi Cię, abyś założyła ręce za głowę, co ułatwi mu dostęp do gruczołu. Następnie nakłada on na głowicę aparatury specjalny żel. Ową głowicę lekarz przykłada do Twoich piersi i przesuwa ją, wykonując ruchy koliste. Oględzinom poddaje się nie tylko piersi, ale także pachy (aby ocenić węzły chłonne).

Pamiętaj o regularnym badaniu USG piersi

Jak często robić USG piersi? Co ile USG piersi?

Pamiętaj o tym, aby regularnie robić badanie USG piersi. Zastanawiasz się jak często wykonywać ultrasonografię biustu? Jeśli ukończyłaś 20 lat na USG piersi zgłaszaj się co 2 lata, natomiast, kiedy jesteś kobietą po 30 roku życia, piersi badaj co rok. Kobiety z mutacjami genetycznymi, obciążone rakiem piersi lub z wcześniejszymi zmianami nowotworowymi, piersi powinny kontrolować nawet dwa razy w roku.
USG piersi warto wykonać także wtedy, kiedy:

  • odczuwasz bóle piersi,
  • zauważyłaś nagłą asymetrię piersi,
  • pojawił się wyciek z brodawki sutkowej,
  • wyczułaś guzy lub zgrubienia.

USG piersi w Katowicach – z wykorzystaniem najnowszego sprzętu diagnostycznego

Warto wykonać badanie w renomowanej klinice, takiej jak nasza. Gwarantujemy, że nie będziesz długo czekać na termin USG piersi. Co więcej, otoczymy Cię fachową opieką. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i odpowiemy na wszystkie zadane pytania.

Wykorzystujemy najnowszą aparaturę, więc obraz jaki uzyskujemy, w pełni odpowiada rzeczywistości.

Nasi lekarze to doświadczeni specjaliści z doskonałym podejściem do pacjentów.

Ukończyłaś 20 lat? To najwyższy czas, aby zrobić pierwsze USG piersi. Profilaktyka to podstawa, aby zachować zdrowie, a nawet życie. W dobie, kiedy żyjemy coraz bardziej świadomie, podejmujemy też odpowiedzialne decyzje. Niech dotyczą one również Twojego organizmu. Badaj się zatem regularnie!

Umów się online na USG piersi

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Klinika Katowice

Klinika Warszawa

Klinika Kraków

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja