USG piersi – kiedy zrobić badanie ultrasonograficzne piersi?

USG piersi jest jednym z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Kiedy weźmie się pod uwagę ilość zgonów, która spowodowana jest rakiem piersi, takie działania prewencyjne wcale nie dziwią. Mimo że Polki starają się żyć coraz bardziej świadomie, nadal zaniedbują badanie kontrolne, jakim jest USG piersi. Szkoda, ponieważ pozwala ono szybko wykryć niepokojące zmiany w piersiach i zastosować odpowiednie leczenie lub skierować pacjentkę na zabieg.

USG piersi w profilaktyce raka piersi

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy. Stanowi on około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory.

Aby nie dopuścić do jego rozwoju, powinnaś regularnie wykonywać badanie ultrasonograficzne piersi.

Lekarze zalecają, aby USG piersi robić co dwa lata, jeśli ukończyłaś 20 rok życia, a w przypadku, kiedy jesteś kobietą po 30. – co rok.
Pamiętaj, że wcześnie wykryty rak piersi jest całkowicie uleczalny.

Ultrasonograficzne badanie piersi – na czym polega?

Ultrasonografia piesi jest badaniem, które wykorzystuje ultradźwięki. Możesz je wykonać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jednak zaleca się, aby była to jego pierwsza połowa (kilka dni po miesiączce).

Nie obawiaj się – USG piersi jest bezbolesne. Jego czas trwania to około 15 minut. Fale ultradźwiękowe zastosowane do badania mają natężenie nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Owe fale wytwarza przetwornik pizoelekryczny, który przesyła je w głąb wybranej części ciała (w tym przypadku piersi). Jeśli fale natrafią na przeszkodę w postaci przerwy w tkankach, jamy wypełnionej płynem lub pęcherzyków powietrza, odbiją się od niej. Przetwornik odbiera fale odbitego echa, a aparatura przetwarza te informacje i wyświetla je na monitorze.

Zapisz się na kontrolne badanie piersi

Badanie USG piersi, czyli USG sutka

USG piersi w terminologii medycznej jest także nazywane badaniem USG sutka. Pozwala ono zobaczyć budowę piesi, przewodów mlecznych i tkanki łącznej. To właśnie USG piersi wykrywa czy w obrębie narządów nie ma nieprawidłowych struktur.

W przypadku, kiedy lekarz trafi na guzek, określi także jego strukturę (czy jest to zmiana lita czy torbielowata). Wykrycie zmiany jest wskazaniem do dalszej diagnostyki, na przykład biopsji.

Pamiętaj o regularnym badaniu USG piersi

Kiedy najlepiej zrobić USG piersi?

USG piersi można potraktować również jako dodatkowe badanie przesiewowe. Mammografia, mimo że skuteczna, nie wykrywa wszystkich zmian nowotworowych. USG piersi powinnaś wykonywać regularnie, jednak szczególnie poleca się je kobietom, u których:

  • występuje obciążenie genetyczne (u członków rodziny wykryto raka piersi),
  • stwierdzono zmiany w piersiach,
  • występują bóle piersi.

Ponadto badanie USG piersi należy wykonać, kiedy:

  • piesi mają budowę gruczołową,
  • w piersiach znajduje się implant (tkanki mogą być wtedy niewidoczne podczas badania mammograficznego),
  • jesteś w ciąży,
  • istnieją przeciwwskazania do wykonania mammografii.

Jeśli zamierzasz stosować antykoncepcję hormonalną, przed jej rozpoczęciem również wykonaj USG piersi.

USG piersi w Katowicach – bez kolejek i niepotrzebnego stresu w Stachura&Drozd

Jeśli mieszkasz w Katowicach lub okolicach, USG piersi możesz wykonać w naszej Klinice. Bez stresu i długiego oczekiwania na termin badania, za to z gwarancją doskonałej opieki medycznej.

Nasz specjalista USG szczegółowo wykona badanie ultrasonograficzne piersi i wyczerpująco odpowie na Twoje pytania.

Nie zwlekaj z terminem badania USG piersi. Potraktuj je jako niezbędny krok w stronę zdrowia. Dbasz o siebie i bliskich? Nie zaniedbuj swojego organizmu. Inwestując w zdrowie, sprawiasz sobie i innym najlepszy podarunek.

Umów się online na USG piersi

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Klinika Katowice

Klinika Warszawa

Klinika Kraków

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja