USG Doppler kończyn dolnych w Katowicach

zdrowe, szczupłe nogi

USG Doppler

Czym jest USG Doppler żył
kończyn dolnych?

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które wykorzystuje ultradźwięki do obrazowania naczyń krwionośnych.

Pozwala na ocenę kierunku i prędkości przepływu krwi w żyłach, a także na wykrycie ewentualnych zmian chorobowych.

Badanie USG kończyn dolnych nie wymaga specjalnego przygotowania. Zazwyczaj w dniu jego przeprowadzenia nie ma konieczności rezygnowania z jakichkolwiek leków przyjmowanych na stałe. Badanie USG Doppler kończyn dolnych wykonywane jest w pozycji leżącej. Na nogi pacjenta nakłada się żel, a następnie lekarz przesuwa po kończynach głowicą aparatu USG. Wytwarza ona fale ultradźwiękowe, które odbijają się od naczyń krwionośnych i są przetwarzane przez komputer na obraz.

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych trwa zazwyczaj około 30 minut.

Cena badania

220 zł

Czas trwania

30 minut

Oczekiwanie na wynik

wynik od razu

Bolesność

Bezbolesne i bezpieczne

USG Doppler żył kończyn dolnych to szybkie i bezbolesne badanie.

W naszej Klinice w Katowicach badanie USG Doppler żył kończyn dolnych przeprowadza chirurg dr Krzysztof Zemanek

Kiedy na USG Doppler żył

Jakie są wskazania do
USG żył dolnych?

Wskazania do wykonania ultrasonografii (USG) żył dolnych mogą być różnorodne i zależą od objawów pacjenta oraz podejrzeń lekarza. Jest często stosowane w diagnostyce chorób układu żylnego.

Oto niektóre powszechne wskazania do wykonania tego badania:

 • podejrzenie choroby zakrzepowo-zatorowej żył kończyn dolnych,
 • przewlekła niewydolność żylna,
 • żylaki kończyn dolnych,
 • obrzęk nóg, głównie w okolicy stóp i kostek,
 • ból kończyn dolnych,
 • dyskomfort po długotrwałym staniu,
 • kurcze stóp i łydek.

Warto podkreślić, że to lekarz decyduje o potrzebie wykonania badania USG żył dolnych na podstawie indywidualnej oceny pacjenta i jego objawów. Jeśli masz jakiekolwiek symptomy sugerujące problemy z układem żylnym, skonsultuj się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i zaleci badania diagnostyczne, w tym USG żył dolnych, jeśli będzie to konieczne.

Wskazania do USG Doppler żył kończyn dolych

Umów się online na USG

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Umów się na USG Doppler żył nóg

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Do zabiegu USG Doppler kończyn dolnych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wyjątkiem jest USG aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Wówczas najlepiej nie jeść przed badaniem około 3-4 godzin.
Na badanie warto ubrać się wygodnie, tak aby łatwo móc odsłonić poddawany badaniu obszar. Odradzamy też smarowanie nóg kosmetykami. Lepiej w tym dniu nie uzywać np. balsamow do ciała na nogi.

To właśnie USG Doppler jest stosowane w diagnostyce zakrzepicy. Tak – USG Doppler kończyn dolnych wykryje zakrzepicę.

Nie, badanie to nie jest bolesne.

Na badanie USG Doppler kończyn dolnych nie trzeba zgłaszać się będąc na czczo. Wyjątkiem jest badanie aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Wówczas lepiej pozostać na czczo.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tego badania. Badanie to często wykonuje się u ciężarnych, u których jest podejrzenie zakrzepicy żylnej, co zdarza się u kobiet spdziewajacych się dziecka.

Co warto wiedzieć o USG Doppler żył kończyn dolnych?

Co pozwala zdiagnozować USG Doppler żył kończyn dolnych?

Badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych jest używane do oceny przepływu krwi w tętnicach i żyłach nóg. To bardzo przydatne narzędzie diagnostyczne, które pozwala na zdiagnozowanie różnych zaburzeń układu krążenia w tym obrębie.

Zalicza się do nich:

 • zakrzepicę żył głębokich (ZŻG) — za pomocą tego badania można zlokalizować i ocenić rozmiar oraz rodzaj zakrzepu (np. zakrzepica skrzeplinowa lub tętnicza);
 • choroby żylnego układu naczyniowego — badanie pozwala na ocenę struktury żył, identyfikację ewentualnych zwężek lub zastojów oraz ocenę funkcji zastawek w żyłach;
 • żylaki — identyfikacja, lokalizacja i stopień nasilenia;
 • zaburzenia przepływu krwi takie jak przepływ krwi wsteczny lub będące efektem zwężenia naczynia;
 • ocena stanu po zabiegach chirurgicznych lub zabiegach interwencyjnych, takich jak angioplastyka — pozwala na ocenę skuteczności procedury i przepływu krwi po zabiegu;
 • ocena przepływu krwi w arteriach, co jest istotne w diagnostyce miażdżycy tętnic, zwłaszcza u osób z objawami niedokrwienia kończyn.

Doppler żył kończyn dolnych — cena w Katowicach, w Stachura & Drozd Clinic

Koszt badania USG Doppler żył kończyn dolnych w Katowicach wynosi zazwyczaj około 200 – 300 zł. Koszt może różnić się w zależności od placówki medycznej, w której jest wykonywane badanie. W naszej klinice jest to cena 220 zł.

Inne badania USG w Klinice Stachura&Drozd w Katowicach

USG
piersi

USG tarczycy

USG ślinianek

USG węzłów chłonnych

USG tkanek miękkich

USG jamy brzusznej

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja