USG piersi w Katowicach
Opis badania
Jak wygląda USG piersi?
USG piersi (ultrasonografia piersi) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów struktur wewnętrznych piersi.
To narzędzie często używane do wykrywania zmian w piersiach, takich jak guzy, torbiele lub inne nieprawidłowości.
W czasie badania pacjentka zazwyczaj leży na plecach na stole do badania. Specjalista wykonujący USG nakłada na jej piersi lub głowicę ultrasonografu żel, który pomaga w przewodzeniu fal dźwiękowych i umożliwia uzyskanie wyraźniejszych obrazów. Na badanym obszarze nie powinny znajdować się żadne balsamy czy kremy nałożone przez pacjentkę. Często zaleca się także unikanie spożywania kofeiny przed badaniem, ponieważ może ona wpływać na naczynia krwionośne w piersiach.
W czasie badania lekarz używa sondy ultrasonograficznej, która jest przesuwana po powierzchni piersi. Emituje ona fale dźwiękowe, które odbijają się od tkanek wewnętrznych piersi i są rejestrowane przez urządzenie, które przetwarza te dane w obrazy. Mogą one być wyświetlane na monitorze w czasie rzeczywistym. Wyniki dostępne są od razu. Po zakończeniu badania piersi w Katowicach wydruki uzyskanych obrazów mogą być przekazana pacjentce.
Cena badania
200 zł
Czas trwania
15 minut
Oczekiwanie na wynik
wynik od razu
Bolesność
Bezbolesne i bezpieczne
USG piersi jest szybkim i bezbolesnym badaniem, które powinno być wykonywane regularnie.
USG piersi pomaga wykryć nowotwory piersi w początkowym etapie, kiedy są całkowicie uleczalne.
W naszej Klinice w Katowicach badanie USG piersi przeprowadza chirurg dr Krzysztof Zemanek
Kiedy na USG piersi
USG piersi —
kiedy należy wykonać?
USG piersi w Katowicach prywatnie wykonywane jest bez skierowania. Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie badania:
- gdy pacjentka albo lekarz wykryje nieprawidłowości w piersiach podczas samobadania lub innych badań, np. w czasie mammografii,
- jeśli wcześniej wykryto zmiany w piersiach i zalecono monitorowanie ich rozwoju,
- jako uzupełnienie innych badań obrazowych,
przed przeprowadzeniem zabiegu powiększenia biustu w celu oceny struktury i stanu piersi, - po przeprowadzeniu zabiegu powiększenia biustu do monitorowania stanu piersi oraz ewentualnych zmian, które mogą wystąpić w wyniku operacji,
- regularnie w ramach profilaktyki.
Konieczność wykonania USG piersi i jego częstotliwość zależą od indywidualnych czynników ryzyka oraz zaleceń lekarza. Jeśli masz obawy dotyczące swojego zdrowia lub jeśli masz wskazania do wykonania badania USG, skonsultuj się z lekarzem, który dokładnie oceni Twoją sytuację i podejmie odpowiednie decyzje dotyczące diagnostyki. Dla wielu kobiet regularne badania piersi stanowią ważny element profilaktyki raka piersi.
Wskazania do USG piersi
- nieprawidłowości w piersiach wykryte podczas samobadania;
- monitorowanie wcześniej wykrytych zmian w piersiach;
- planowana opearcja plastyczna piersi;
- profilaktyka nowotworów piersi;
- urazy piersi;
- podejrzenie ropnia piersi lub torbieli mlecznej podczas laktacji;
- rozszerzenie diagnostyki, np; mammografii.
- powiększone pachowe węzły chłonne;
- wyciek z brodawki;
- zmiany w wyglądzie skóry piersi
- zmiany kształtu piersi niezwiązane z cyklem miesiączkowym
Umów się online
Przebieg badania USG piersi
- Badanie palpacyjne i wywiad Przed rozpoczęciem samego badania, przeważnie pacjentka poddawana jest badaniu palpacyjnemu, czyli badaniu dotykowemu, oraz krótkiemu wywiadowi medycznemu. W trakcie wywiadu lekarz może zadawać pytania dotyczące przebytych ciąż, okresu karmienia piersią, daty ostatniej miesiączki, stosowanej antykoncepcji, ewentualnych chorób przewlekłych oraz historii chorób nowotworowych w rodzinie, szczególnie dotyczących piersi i narządów rodnych. Te informacje są istotne dla dokładnej oceny stanu zdrowia piersi.
- Badanie USG piersi i dołów pachowych Pacjentka zostaje poproszona o rozebranie się od pasa w górę i położenie się na leżance, zazwyczaj na plecach lub na boku. W trakcie badania piersi pacjentka unosi rękę nad głowę, co ułatwia dostęp do gruczołu piersiowego. Aby umożliwić dokładniejszą ocenę, osoba przeprowadzająca badanie nakłada przezroczysty żel na głowicę, który nie tylko ułatwia przesuwanie jej po skórze, ale także wspomaga przenikanie ultradźwięków w głąb tkanek. Lekarz, delikatnie przyciskając głowicę aparatu USG do skóry poza obszarem piersi, dokładnie ocenia stan tkanki piersiowej. W trakcie badania lekarz także bada okolicę pach w poszukiwaniu ewentualnych węzłów chłonnych, co jest istotne dla kompleksowej oceny stanu zdrowia piersi.
- Postępowanie po badaniu Jeśli w trakcie badania zostanie zauważona jakaś niepokojąca zmiana, lekarz może zdecydować o konieczności dalszych badań, takich jak biopsja, w celu dokładnej diagnozy.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Czy USG piersi może być wykonane w ciąży?
USG piersi jest badaniem bezpiecznym, również dla ciężarnych. Co więcej jest ono zalecane przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.
Co wykrywa USG piersi?
USG piersi wykrywa zmiany w piersiach, zarówno te łgodne jak i złośliwe. Mogą to być torbiele, brodawczaki, gruczolakowłókniaki.
Jak przygotwać się do USG piersi?
Do badania USG piersi nie musisz się specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że zadbasz o właściwą higienę.
Pamiętaj jednak o tym, żeby na obszarze, który ocenia specjalista, nie stosować antyperspirantów, dezodorantów lub innych kosmetyków. Mogłoby to zaburzyć obraz, jaki powstaje na monitorze.
Na wizytę nie zapomnij zabrać ze sobą poprzednich wyników badania USG, wyniku mammografii lub rezonansu piersi.
Możemy zaproponować Ci lekturę poradnika, o tym jak przygotować się do USG piersi.
Ile kosztuje USG piersi?
W naszej Klinice Stachura&Drozd USG piersi kosztuje 200 zł.
USG piersi - jak często?
Badanie USG piersi zaleca się wykonywać raz w roku wszystkim kobietom po 40 roku życia. Kobietom z grup ryzyka (np. rodzinnie obciążonych nowotworem piersi lub jajnika) zalecamy USG piersi raz w roku w młodszym wieku. Aby otrzymać precyzyjną odpowiedź na to pytanie, najlepiej porozmawiaj z lekarzem.
Co warto wiedzieć o USG piersi?
USG piersi — koszt w Katowicach
USG piersi z implantami w Katowicach
Nasi specjaliści posiadają wiedzę oraz doświadczenie pozwalające na wykonanie USG piersi z implantami. Jest ono podobne do badania niepowiększonego operacyjnie biustu, ale wymaga zwrócenia uwagi na dodatkowe aspekty. W tym przypadku zazwyczaj stosuje się badanie dwupłaszczyznowe. Oznacza to, że zdjęcia są wykonywane z dwóch różnych kierunków, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz implantów i tkanek piersiowych dla lepszej skuteczności diagnostyki.
USG piersi w ciąży
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, istnieją pewne wytyczne dotyczące wykonywania badań ultrasonograficznych piersi u ciężarnych kobiet. Te zalecenia mają na celu zapewnienie jak najwyższego poziomu opieki zdrowotnej dla przyszłych mam, szczególnie tych, które przekroczyły 35. rok życia.
Badanie USG piersi jest szczególnie istotne w przypadku ciężarnych powyżej 35. roku życia. W takim przypadku zaleca się, aby badanie to zostało przeprowadzone w I lub II trymestrze ciąży. Jest to istotne ze względu na fakt, że ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem, a wczesna diagnoza może mieć kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia.Dla młodszych kobiet, które nie ukończyły 35. roku życia i nie wykazują żadnych klinicznych objawów choroby piersi, a także nie mają obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w kierunku raka piersi, zaleca się również rozważenie wykonania badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży. Pomimo niższego ryzyka w tej grupie wiekowej, ważne jest, aby monitorować stan zdrowia piersi i wykluczyć ewentualne zmiany patologiczne.
Wszystkie te zalecenia mają na celu promowanie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi u ciężarnych kobiet, aby zapewnić im jak największe szanse na pełne wyleczenie w przypadku ewentualnej choroby. Dlatego ważne jest, aby przyszłe matki, niezależnie od wieku, były pod stałą opieką lekarzy specjalistów, którzy mogą dostosować badania do ich indywidualnych potrzeb i ryzyka zdrowotnego.
Inne badania USG w Klinice Stachura&Drozd w Katowicach
Klinika Katowice
- Kontakt Katowice
- 532 880 880
Klinika Warszawa
- Kontakt Warszawa
- 532 880 880
Klinika Kraków
- Kontakt Kraków
- 532 880 880
Adres i kontakt
- Stachura & Drozd Clinic
- ul. Jankego 275
- 40 - 684 Katowice
- Zadzwoń do Kliniki :
- 532 880 880
- E-mail do Kliniki:
- klinika@stachura-drozd.com