Usuwanie zmarszczek

gładkie czoło po botoksie

 Jakie są przyczyny powstawania zmarszczek?

Czym są zmarszczki?

Zmarszczki to wgłębienia w skórze, które powstają w wyniku jej osłabienia i utraty elastyczności. Mogą być spowodowane przez różne czynniki, jednakże bardzo często stanowią naturalny objaw starzenia się cery. Wynika to ze zmniejszania się ilości kolagenu i elastyny w skórze, które odpowiadają za jej jędrność i sprężystość.

Do innych przyczyn zmarszczek zalicza się:

 • czynniki zewnętrzne, takie jak nadmierne eksponowanie się na promieniowanie UV,
 • palenie papierosów, zanieczyszczenia środowiska;
 • niewłaściwa pielęgnacja cery;
 • częste marszczenie czoła, brwi czy ust;
 • niektóre choroby mogą powodować zwiększoną tendencję do powstawania zmarszczek.

Co na zmarszczki w Stachura&Drozd w Katowicach?

Zmarszczki są nieuniknione w procesie starzenia się, ale odpowiednio dobrane przez specjalistę medycyny estetycznej zabiegi pomogą przywrócić twarzy młodszy wygląd. Co na zmarszczki mimiczne, statyczne i grawitacyjne? Sprawdź naszą ofertę!

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu zaleca się konsultację z doświadczonym lekarzem, który oceni potrzeby pacjenta, pacjentki i dostosuje do nich plan działania. Ważne jest również zrozumienie, że wyniki zabiegów mogą się różnić w zależności od przyczyny cieni pod oczami oraz indywidualnych cech organizmu.

Alma Harmony XL Pro Dye VL

Stymulatory
tkankowe

Zabiegi usuwania, wypełniania zmarszczek wykonuje lekarz medycyny estetycznej
dr Aldona Stachura

ZADZWOŃ by umówić się na konsultacje do dr Aldony Stachury w Katowicach, Warszawie, Krakowie

Botoks likwiduje zmarszczki

Co na zmarszczki? Warto sprawdzić botox!

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest substancją, która blokuje przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni. Wstrzyknięcie go w okolicę zmarszczki mimicznej powoduje, że mięsień odpowiedzialny za jej powstanie nie może się kurczyć. W efekcie bruzda się wygładza, a skóra w tym miejscu staje się bardziej napięta. To skuteczna metoda przywracania cerze młodego wyglądu.

Co ważne efekty są widoczne już po jednym zabiegu, pełne rezultaty osiąga się po około 2 tygodniach od jego wykonania. Warto jednak podkreślić, że działanie botoksu jest tymczasowe, ponieważ nerwy mają zdolność do odbudowy, a toksyna botulinowa jest stopniowo usuwana z organizmu. W związku z tym konieczne jest ponowne wykonanie zabiegu, aby utrzymać efekt, najczęściej co około rok.

Na usuwanie, wypełnianie zmarszczek możesz umówić się także online

W naszej Klinice zabiegi usuwania, wypełaniania zmarszczek wykonuje lekarz medycyny estetycznej.

Dr Aldona Stachura przyjmuje w Warszawie, Katowicach, Krakowie.

Aldona Stachura - ZnanyLekarz.pl
Kwas hialuronowy do wypełaniania zmarszczek

Redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym

Odpowiedzią na pytanie „co na zmarszczki pod oczami, na czole, wokół oczu i ust?” może być także kwas hialuronowy. Wraz z wiekiem jego ilość w skórze zmniejsza się, co prowadzi do jej wysuszenia i wiotczenia. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w okolicę zmarszczki powoduje, że wypełnia on bruzdę, nadając skórze objętości i wygładzając jej powierzchnię.

Kwas hialuronowy jest również w stanie stymulować produkcję kolagenu i elastyny, co dodatkowo poprawia kondycję skóry. Wstrzykiwanie go może wywołać natychmiastowy efekt, poprawiając wygląd zmarszczek. Rezultat może utrzymywać się przez dłuższy czas — od 6 do 12 miesięcy.

Mezoterapia na zmarszczki

Wygładzenie zmarszczek dzięki mezoterapii

Mezoterapia to zabieg kosmetyczny, w którym stosuje się mikroiniekcje substancji aktywnych bezpośrednio do skóry właściwej, zwłaszcza w obszarach, gdzie pożądane jest poprawienie jej kondycji. Zabieg ten może być wykorzystywany do różnych celów, w tym redukcji zmarszczek. Wynika to z faktu, że wstrzykiwane substancje aktywne nawilżają skórę, poprawiają jej jędrność i elastyczność. W efekcie bruzdy stają się mniej widoczne. Dodatkowo mezoterapia stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co pomaga odmłodzić skórę i zmniejszyć widoczność zmarszczek. Aby móc osiągnąć pełne efekty, konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, a efekty serii mezoterapii utrzymują się stosunkowo długo — aż do roku.

Warto podkreślić, że wykonywana w Stachura & Drozd Clinic mezoterapia igłowa jest bardziej skuteczna niż mezoterapia bezigłowa, jednakże jest również bardziej bolesna.

Laser na zmarszczki

Laserowe usuwanie zmarszczek z Alma Harmony XL Pro Dye VL

Laser na zmarszczki się staje coraz popularniejszym rozwiązaniem. W naszej klinice stosujemy w tym celu urządzenie medyczne Alma Harmony XL Pro Dye VL, wykorzystujące technologię IPL (Intense Pulsed Light), która emituje światło o określonej długości fali od 500 do 600 nm. Jest stosowane do eliminowania różnych defektów skóry, w tym zmarszczek.

Działa dwojako — niszcząc nadmiar melaniny oraz pobudzając produkcję kolagenu. Pierwsze efekty zabiegu laserem Alma Harmony XL Pro Dye VL są widoczne już po pierwszym zabiegu. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku w odstępach co 4 — 6 tygodni, aby uzyskać pełne rezultaty, które mogą utrzymać się nawet przez 2 lata.

Laser na zmarszczki

Usuwanie zmarszczek a stymulatory tkankowe

Zastanawiając się, co na zmarszczki na czole, wokół oczu czy na szyi, warto także rozważyć zastosowanie stymulatorów tkankowych, czyli preparatów, które wstrzykuje się w skórę w celu pobudzenia jej naturalnych procesów regeneracyjnych. Zawierają one substancje aktywne, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość.

Ponadto w przypadku niektórych stymulatorów tkankowych, takich jak PLA czy PCL, dochodzi do kontrolowanych mikrouszkodzeń w skórze, co wpływa pozytywnie na procesy regeneracyjne, w rezultacie fibroblasty zaczynają produkować nowe włókna kolagenowe, poprawiając jakość i elastyczność skóry.

Co ważne, oferowane przez nas zabiegi są stosunkowo bezpieczne, jednakże każdy z nich może wywołać skutki uboczne. Przed ich wykonaniem konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który nie tylko dobierze najlepsze rozwiązanie dla danej pacjentki, pacjenta, ale także wyjaśni jak postępować po zabiegu i jak radzić sobie z potencjalnymi powikłaniami.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o usuwanie zmarszczek

Metody, które są stosowane najczęściej w celu usunięcia, redukcji czy zmniejszenia widoczności lwiej zmarszczki to:

 • zabiegi z użyciem botoksu,
 • zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego,
 • zabiegi laserowe,
 • mezoterapia.

O najbardziej odpowiednim sposobie na pozbycie się lwiej zmarszczki pozwól zdecydować lekarzowi medycyny estetycznej  podczas konsultacji przed zabiegiem.

To zależy od tego jaki zabieg zostanie przeprowadzony. Jednak najrozsądniej na kilka dni (tydzień) przed zabiegiem zrezygnować z opalania, peelingów. O tym jak przygotować sie do konkretnego zabiegu poinformuje Cię lekarz na konsultacjach przed zabiegiem.

Wśród przeciwwskazań do wykonywania zabiegów usuwania zmarszczek na pewno będą:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • nowotwory,
 • aktywna infekcja skórna,
 • uczulenie na składnik preparatu,
 • infekcja, np: przeziębienie,
 • opryszczka,

Powyższe to ogólne przeciwskazania do zabiegów usuwania zmarszczek. Należy pamiętać, że każdy zabieg może mieć dodatkowe inne obostrzenia, dlatego zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek procedurę estetyczną, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zabiegi usuwania zmarszczek nie trwają długo. Zwykle około 20-30 minut.

Niektóre zabiegi medycyny estetycznej na usuwanie czy redukcje zmarszczek można bezpiecznie łączyć z innymi zabiegami odmładzającymi. Jakie to mogą być połączenia najlepiej zdecydować podczas konsultacji z lekarzem.

Zabiegi usuwania zmarszczek nie są bolesne. Pacjenci zwykle odczuwają dyskomfort a nie ból. Przez zabiegami stosuje się maść znieczulającą, aby zabieg był bardziej komfortowy.

Ilość zabiegów, jakie trzeba przeprowadzić, aby efekty były zadowalające zależy od konkretnego Pacjenta. Zwykle to kilka zabiegów (np. 3 w przypadku mezoterapii), a czasami jeden (jak w przypadku botoksu).

Zabiegi usuwania zmarszczek są długotrwałe, ale nie są wieczne :). Co jakiś czas zabiegi należy powtarzać. Przykładowo mezoterapię warto wykonywać raz w roku.

Co warto wiedzieć o zmarszczkach?

Rodzaje zmarszczek na twarzy

Zmarszczki to naturalne oznaki starzenia się skóry, które pojawiają się wraz z upływem czasu. Są efektem utraty elastyczności i jędrności skóry, a także zmniejszenia ilości kolagenu i elastyny. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie są takie same, wyróżniamy ich różne typy.

 • Zmarszczki mimiczne. Często zauważane są zmarszczki mimiczne, które powstają na skutek powtarzających się ruchów mięśni twarzy np. podczas mrużenia oczu, uśmiechania się lub marszczenia brwi. Mogą pojawiać się na czole (lwia zmarszczka) oraz w bruzdach nosowo-wargowych (te nazywane są zmarszczkami króliczymi). U wielu osób powstają także zmarszczki pod oczami oraz wokół nich (tzw. kurze łapki zmarszczki).
 • Zmarszczki palacza. Specyficznym typem wgłębień na twarzy są zmarszczki palacza nazywane też kodem kreskowym. Tworzą się nad górną wargą, prostopadle do ust. Chociaż nazwa wskazuje, że mają bezpośredni związek z paleniem papierosów, w rzeczywistości do ich powstania przyczynia się aktywność mięśnia okrężnego ust. W związku z tym uznaje się je także za zmarszczki mimiczne.
 • Zmarszczki grawitacyjne. W procesie starzenia pojawiać mogą się także zmarszczki grawitacyjne, które powstają zazwyczaj w wyniku utraty elastyczności skóry z powodu działania grawitacji. Najczęściej pojawiają się na szyi oraz na policzkach.
 • Zmarszczki marionetki. Opadanie skóry twarzy w efekcie utraty elastyczności i jędrności może spowodować także tzw. zmarszczki marionetki, czyli zmarszczki przy ustach, które biegną od kącików ust w dół do linii brody. Nazwa pochodzi od ich podobieństwa do linii ruchomej żuchwy u drewnianych lalek.
 • Zmarszczki fotostarzeniowe. U naszych pacjentów i pacjentek identyfikujemy także zmarszczki fotostarzeniowe. Są wynikiem ekspozycji na słońce i pojawiają się na obszarach ciała najbardziej narażonych na promieniowanie UV. Są to zmarszczki m.in. na czole, dekolcie i rękach.

Warto pamiętać, że metody usuwania zmarszczek wokół ust, oczu, na czole, dekolcie czy dłoniach dobierane są także do ich typu, co pozwala osiągnąć maksymalnie satysfakcjonujące efekty.

Klinika Katowice

Klinika Warszawa

Klinika Kraków

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja