Przebarwienia na twarzy, melasma

gładkie czoło po botoksie

Przebarwienia na twarzy i melasma

Czym są melasma
i przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia to ciemne plamy o różnej wielkości, które wyróżniają się na tle skóry kolorem.

Zazwyczaj są brązowe, ale mogą być także szare, żółte lub czarne. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale występują również na innych częściach ciała, takich jak: szyja, dekolt, dłonie i ramiona.

Melasma to również przebarwienia w obrębie twarzy, ale pojawiają sie na skutek zmian hormonalnych.

 

Co na przebarwienia i melasmę w Stachura&Drozd w Katowicach?

Co na przebarwienia skóry twarzy oferujemy w naszej Klinice? Sprawdź 4 najczęstsze rozwiązania, które pozwolą skutecznie z nimi walczyć!

Z każdym razem konieczne jest przeprowadzenie konsultacji z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego zabiegu medycyny estetycznej.

Zabiegi usuwania przebarwień wykonuje lekarz medycyny estetycznej dr Aldona Stachura

ZADZWOŃ by umówić się na konsultacje do dr Aldony Stachury w Katowicach, Warszawie, Krakowie

Zabiegi laserem na przebarwienia

Laser PRO Pixel na przebarwienia skóry twarzy

PRO Pixel to frakcyjny laser, który wykorzystuje mikrowiązki laserowe do ablacji (odparowania) naskórka. Zabieg ten usuwa warstwę skóry zawierającą przebarwienia, stymuluje produkcję melaniny, co prowadzi do wyrównania kolorytu skóry oraz zmniejsza widoczność naczyń krwionośnych.

Dodatkowo laser PRO Pixel stymuluje produkcję kolagenu i elastyny co prowadzi do rozjaśnienia przebarwień i blizn oraz wygładzenia skóry. Efekty zabiegu są widoczne po kilku tygodniach, a czas rekonwalescencji wynosi zazwyczaj 7 – 10 dni. W tym czasie mogą wystąpić zaczerwienienie, obrzęk i łuszczenie się skóry.

Na zabiegi usuwania przebarwień na twarzy możesz umówić się także online

W naszej Klinice zabiegi wykonuje lekarz medycyny estetycznej.

Dr Aldona Stachura przyjmuje w Warszawie, Katowicach, Krakowie.

Aldona Stachura - ZnanyLekarz.pl

Laser Alma Harmony na przebarwienia

Laser XL Pro Dye VL na przebarwienia na czole, nosie i policzkach

XL Pro Dye VL to laser pulsacyjny emitujący wąskopasmowe światło o długości fali 500 – 600 nm. Jest ono absorbowane przez melaninę, co prowadzi do jej uszkodzenia, a co za tym idzie pozwala na rozjaśnienie przebarwień.

Laser XL Pro Dye VL jest skuteczny w leczeniu melasmy, rumienia i trądziku różowatego. Czas rekonwalescencji w tym przypadku jest krótszy niż po laseroterapii PRO Pixel, wynosi 1 – 2 dni.

Mezoterapia mikroigłowa na przebarwienia i plamy na twarzy

Dermapen na plamy na twarzy

Dermapen to urządzenie do mikronakłuwania skóry, które wykorzystuje pulsujące igły do tworzenia mikroskopijnych nakłuć w naskórku i górnej warstwie skóry właściwej. Zabieg ten stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do wygładzenia skóry, zmniejszenia zmarszczek, rozjaśnienia przebarwień i blizn, z kolei mikronakłucia złuszczają naskórek, co usuwa warstwę skóry zawierającą przebarwienia.

Jego efektem jest także pobudzenie produkcji melaniny, co prowadzi do wyrównania kolorytu skóry. Dermapen może być stosowany w połączeniu z innymi metodami leczenia ostudy i przebarwień.

Mezoterapia na przebarwienia

Mezoterapia sposobem na przebarwienia, melasmę

Mezoterapia to zabieg polegający na wstrzykiwaniu w skórę niewielkich ilości substancji czynnych, w przypadku przebarwień i melasmy są to zazwyczaj osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowa.

Ich działanie hamuje produkcję melaniny i wpływa na rozjaśnienie przebarwień. Dodatkowo substancje te wspomagają regenerację skóry i poprawiają jej koloryt.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o przebarwienia na twrzy

Wyróżnia się kilka rodzajów przebarwień, które ze względu na pochodzenie można podzielić na:

  • przebarwienia pozapalne, np; plamy i przebarwienia po trądziku;
  • przebarwienia po słońcu;
  • przebarwienia hormonalne, czyli melasma;
  • piegi.

 

Najczęstszym rodzajem przebarwień sa przebarwienia po słońcu. Co ciekawe nie zawsze pojawiają się od razu. Zdarza sie, że efekt nadmiernej ekspozycji na słońce pojawia się dopiero po latach. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się posłonecznych przebarwień na twarzy, warto stosować wysoki filtr SPF 50 oraz osłaniać twarz podczas opalania się (kapelusz, czapka z daszkiem).

Hormony biorą udział w wielu procesach w organizmie, w tym w procesie melanogenezy (czyli powstawania melaniny – barwinika w skórze). Zachwiana równowaga hormonalna może mieć wpływ na produkcje barwnika, co zauważamy poprzez pojawianie się plam na twarzy. Przykładem takich plam są przebarwienia w ciąży. Kobiety w ciąży często mają plany (melasmę na czole, policzkach).

Do pielęgnacji cery z przebarwieniami warto stosować kosmetyki rozjaśniające, np. takie z witaminą C. Na rynku kosmetycznym dostępne są także kosmetyki wpływające na melaninę. Na pewno należy stosować kremy z filtrem UVA/UVB SPF 50.

Odpowiednio dobrane i wykonane zabiegi medycyny estetycznej na przebarwienia dają duże szanse na trwałe ich usunięcie. Jednak nie mogą ustrzec przed pojawieniem się kolejnych plam. Z tego powodu ważna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja.

Co warto wiedzieć o przebarwieniach na twarzy

Dlaczego powstają przebarwienia na skórze twarzy?

Do najczęstszych przyczyn ich pojawiania się zaliczane są:

  • nadmierna ekspozycja na słońce, ponieważ promienie słoneczne stymulują produkcję melaniny, czyli barwnika skóry, którego nadmiar może prowadzić do powstawania przebarwień;
  • zmiany hormonalne — ciąża, menopauza, a także stosowanie niektórych leków hormonalnych mogą powodować zmiany w pigmentacji skóry;
  • trądzik oraz inne stany zapalne skóry czasem prowadzą do powstania przebarwień pozapalnych;
  • starzenie się — z wiekiem skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na przebarwienia;
  • niektóre choroby, takie jak choroby tarczycy, Addisona i hemochromatoza, również mogą powodować przebarwienia na twarzy.

Melasma — co to?

Melasma, znana również jako ostuda, melanoderma lub chloasma, to schorzenie dermatologiczne charakteryzujące się nadmierną produkcją melaniny w naskórku. Przebarwienia zazwyczaj mają nieregularny kształt i są wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry. Mogą mieć widoczną siatkę naczyń krwionośnych.

Zmiany barwnikowe najczęściej obejmują: policzki, górną wargę, podbródek i czoło. Melasma na twarzy dotyczy głównie kobiet po 30 roku życia, choć może również wystąpić u mężczyzn. Do jej głównych przyczyn zalicza się czynniki hormonalne (takie jak ciąża, menopauza, stosowanie antykoncepcji hormonalnej), stąd też inna używana nazwa: ostuda hormonalna.

Jaki zabieg na przebarwienia, melasmę?

Warto podkreślić, że dobór zabiegu odbywa się indywidualnie podczas konsultacji przedzabiegowych u lekarza medycyny estetycznej. Pozwala to wybrać bezpieczne rozwiązanie dla konkretnego pacjenta, pacjentki i osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty. W związku z tym nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, co na plamy na twarzy.

Klinika Katowice

Klinika Warszawa

Klinika Kraków

Adres i kontakt