USG tarczycy w Katowicach

usta
Kiedy na USG tarczycy

Jakie są wskazania
do USG tarczycy?

Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy jest wykonywane w różnych sytuacjach, w zależności od potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza. Oto kilka typowych przypadków, kiedy można zlecić USG tarczycy:

  • nieprawidłowe wyniki badań hormonalnych, takie jak podwyższony poziom TSH, które może wskazywać na zaburzenia czynności tarczycy;
  • zmiana struktury tarczycy w badaniu palpacyjnym, czyli wyczuwalne w dotyku zmiany w gruczole, które mogą wskazywać na obecność guzków lub innych zmian patologicznych;
  • zmiany guzkowe tarczycy — USG tarczycy pozwala na ocenę wielkości, kształtu, struktury i unaczynienia guzka, a także na wykrycie ewentualnych zwapnień;
  • powiększenie tarczycy, czyli wole — może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym chorobami tarczycy, niedoczynnością przytarczyc lub nadmiernym spożyciem jodu;
  • choroby tarczycy w rodzinie — USG tarczycy jest badaniem przesiewowym, które może pomóc w wykryciu zmian u osób z podwyższonym ryzykiem zachorowania na choroby tarczycy, takich jak rak lub niedoczynność;
  • monitorowanie efektów leczenia schorzeń, m.in. nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Badanie tarczycy USG jest bezpieczne i bezbolesne, aktualnie w medycynie nie wykryto żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Cena badania

150 zł

Czas trwania

15 minut

Oczekiwanie na wynik

wynik od razu

Bolesność

Bezbolesne i bezpieczne

USG tarczycy to szybkie i bezbolesne badanie.

W naszej Klinice w Katowicach badanie USG tarczycy przeprowadza chirurg dr Krzysztof Zemanek

Przed badaniem USG tarczycy

USG tarczycy -
przygotowanie do badania

Badanie USG tarczycy nie wymaga od pacjenta, pacjentki specjalnego przygotowania. Nie ma konieczności pozostawania na czczo i można je wykonać o dowolnej porze dnia.

Trzeba jedynie pamiętać o właściwym ubraniu, które odkrywa szyję oraz zdjęciu biżuterii przed badaniem. Należy również zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań hormonalnych i USG tarczycy, jeśli były wykonywane wcześniej.

Jeśli pacjent, pacjentka przyjmuje leki, należy poinformować o tym lekarza przeprowadzającego badanie. Niektóre z nich mogą wpływać na obraz USG tarczycy.

Wskazania do USG tarczycy

Umów się online na USG tarczycy w Katowicach

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Przed badaniem trzeba ściągnąć z szyi biżuterię. Lepiej też nie zakładać golfów, aby lekarz przeprowadzający badanie miał swobodny dostęp do szyi.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania USG tarczycy.
Badanie USG jest elementem podczas diagnostyki w kierunku choroby Hashimoto. Odpowiednie badania zleca lekarz endokrynolog lub lekarz rodzinny. Najczęściej, oprócz USG tarczycy, wykonuje się też badania laborytoryjne.

Badanie USG tarczycy jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Co warto wiedzieć o USG tarczycy?

USG tarczycy — jak wygląda?

Przygotowanie do badania ultrasonograficznego to także dowiedzenie się, jak wygląda USG tarczycy. Jest ono wykonywane w pozycji leżącej na plecach. Narzędziem do jego przeprowadzania jest głowica ultrasonografu posmarowana specjalnym żelem, która emituje fale ultradźwiękowe odbijające się od tkanek. Są one rejestrowane przez aparat USG, a następnie przetwarzane i wyświetlane na ekranie komputera.

Na obrazach USG tarczyca jest widoczna jako jasna struktura w kształcie motyla, ponieważ składa się z dwóch płatów, połączonych mostkiem. Każdy płat tarczycy jest podzielony na mniejsze części, zwane płacikami. Lekarz ocenia ich wielkość, kształt, strukturę i unaczynienie.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas badania USG tarczycy, specjalista może zlecić dodatkowe badania, np. krwi czy biopsję tarczycy.

USG tarczycy — cena w Katowicach

Koszt badania USG tarczycy w Katowicach jest różny w zależności od placówki medycznej. W prywatnych ośrodkach koszt waha się zazwyczaj od 140 zł do 250 zł.

W placówkach publicznych, w ramach NFZ, badanie jest bezpłatne, ale wymaga skierowania od lekarza. USG tarczycy w Katowicach prywatnie w Stachura & Drozd Clinic to koszt 150 zł.

Inne badania USG w Klinice Stachura&Drozd w Katowicach

USG
piersi

USG jamy brzusznej

USG ślinianek

USG węzłów chłonnych

USG tkanek miękkich

USG Doppler nóg

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja