Przeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej

Prawidłowo wykonane zabiegi w gabinecie lekarza medycyny estetycznej mogą dawać fenomenalne efekty — poprawić wygląd twarzy czy ciała, a także zwiększyć pewność siebie. Warto jednak zachować rozwagę podczas podejmowania decyzji o ich wykonaniu, ponieważ niektóre z przypadłości i stanów mogą stanowić przeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej. Zdobywając wiedzę o nich, świadomie dbasz o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, stawiając czoła mitom i budując realistyczne oczekiwania.

Ogólne przeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej

Przeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej mogą się różnić w zależności od konkretnego zabiegu oraz indywidualnych predyspozycji pacjentki, pacjenta. Istnieją jednak sytuacje, które uniemożliwiają przeprowadzenie niemal każdego z nich.

Najczęstsze ogólne przeciwwskazania wymieniane przez specjalistów to:

  • ciąża i okres karmienia piersią — zabiegi medycyny estetycznej nie są zalecane w tym czasie, ponieważ mogą nieść ze sobą ryzyko dla płodu lub dziecka;
  • aktywna infekcja (w tym opryszczka czy przeziębienie), ponieważ organizm jest osłabiony, co może zwiększać ryzyko powikłań po zabiegu;
  • stany zapalne w obrębie pola zabiegowego, które mogą nasilić się w efekcie przeprowadzonej procedury;
  • choroby nowotworowe zarówno aktywne, jak i w stanie remisji;
  • uczulenie na substancję używaną w czasie zabiegu;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi — zabiegi, które naruszają ciągłość skóry, mogą być niebezpieczne dla osób z zaburzeniami krzepnięcia.

Należy pamiętać, że przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek zabiegu medycyny estetycznej zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjenta, pacjentki i dostosuje plan zabiegów do indywidualnych potrzeb oraz warunków zdrowotnych.

Dodatkowe przeciwwskazania do najpopularniejszych zabiegów

Medycyna estetyczna oferuje szeroki zakres zabiegów mających na celu poprawę wyglądu i samopoczucia pacjentów i pacjentek. Część z nich cieszy się dużą popularnością, jednakże mimo braku wyżej wymienionych przeciwwskazań nie mogą być przeprowadzone u każdego?

Przeciwwskazania do mezoterapii
Jako pierwszą na tapet weźmy mezoterapię. Oprócz wcześniej wskazanych ograniczeń, warto także pamiętać, że przeciwwskazaniem do mezoterapii do może być zła reakcja na zabieg w przeszłości. Może to objawiać się m.in. obrzękiem i długim gojeniem się skóry. Gdy pacjent lub pacjentka nalegają na przeprowadzenie mezoterapii, wykorzystany powinien być inny niż uprzednio produkt. Jeżeli tym razem skóra również źle zareaguje, należy szukać innego sposobu na wyrównanie struktury skóry oraz jej odmłodzenie.

Przeciwwskazania do botoksu
Substancją często stosowaną w naszej Klinice jest botoks. Warto pamiętać, że w przypadku zabiegów z użyciem toksyny botulinowej również istnieją dodatkowe przeciwwskazania. Zalicza się do nich zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, które wpływają na prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni, a także stosowanie niektórych leków (wybranych antybiotyków oraz cyklosporyny; zabieg może być wykonany po 7 dniach od zaprzestania ich przyjmowania)

Przeciwwskazania do zabiegów z kwasem hialuronowym
Drugim z preparatów często aplikowanych podczas zabiegów medycyny estetycznej jest kwas hialuronowy. Mimo swojej popularności oraz świetnych efektów, nie powinien być stosowany u osób, które cierpią na choroby autoimmunologiczne. Przed zabiegiem warto także sprawdzić, czy nie ma się uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych, ponieważ gdy konieczne będzie rozpuszczenie kwasu na skutek powikłań czy niezadowalających efektów zabiegu, nie będzie to możliwe w przypadku tej alergii.

Warto podkreślić, że nie należy zatajać przed lekarzem przeciwwskazań do zabiegu medycyny estetycznej, ponieważ może to narazić na poważne ryzyko powikłań. Ponadto efekty procedur mogą być nieskuteczne, a nawet szkodliwe, jeśli zostaną wykonane u osoby z przeciwwskazaniami. Lekarz znający ograniczenia co do przeprowadzenia zabiegu może doradzić alternatywne rozwiązania, bezpieczne dla zdrowia.

Zabiegi medycyny estetycznej u dr Aldony Stachury

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja