Trądzik różowany — czym jest, co na trądzik różowaty? Zabiegi na trądzik różowaty

Jak wynika z badań, trądzik różowaty może dotykać aż 10% społeczeństwa. Problem ten jest uciążliwy nie tylko, ze zdrowotnego, ale i estetycznego punktu widzenia, dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie poznać przyczyny i objawy tej choroby, a także metody leczenia. Aktualnie medycyna oferuje skuteczne zabiegi pozwalające na skuteczne radzenie sobie z tą chorobą. Poznaj je!

Co to trądzik różowaty? Objawy

zdrowa skóra

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy, której głównym objawem jest nawracający rumień. Najczęściej obejmuje on centralną część twarzy, czyli policzki, nos, czoło i brodę, ale może rozprzestrzeniać się również na inne obszary.

Oprócz uporczywego zaczerwienienia, które może być nasilone w ciągu dnia i łagodnieć wieczorem do objawów trądziku różowatego zalicza się także:

  • widoczne naczynka krwionośne (tzw. pajączki naczyniowe),
    zapalne grudki i krosty, często towarzyszy im ból, pieczenie lub swędzenie,
  • opuchlizna twarzy, szczególnie w okolicy oczu,
  • sucha i łuszcząca się cera,
  • wrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne.

Trądzik różowaty najczęściej dotyka osoby dorosłe w wieku od 30 do 50 lat, szczególnie te o jasnej karnacji. Może jednak pojawić się również u osób młodszych, a nawet u dzieci.

Zabiegi na trądzik różowaty wykonuje dr Aldona Stachura.

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca znane, jednakże badania wskazują kilka czynników, które mogą odpowiadać za jego rozwój.

Według naukowców istnieje skłonność do dziedziczenia trądziku różowatego. Jeśli ktoś w rodzinie cierpiał na tę chorobę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że przekaże ją kolejnym pokoleniom.

Trądzik różowaty może być spowodowany także przez nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych skóry twarzy, które powoduje zaczerwienienie i rumień.

Dodatkowo czynniki takie jak ekspozycja na: promieniowanie UV, silne wiatry, mróz, gorące temperatury, stres, zanieczyszczenie powietrza, a także spożycie alkoholu i pikantnych potraw mogą pogłębiać objawy trądziku różowatego.

Specjaliści podkreślają, że chociaż nie są one główną przyczyną trądziku różowatego, obecność bakterii, takich jak Demodex folliculorum, może pogłębiać objawy tej choroby.

Niektóre badania sugerują, że zmiany hormonalne mogą również mieć wpływ na rozwój trądziku różowatego, zwłaszcza u kobiet.

Zabiegi na trądzik różowaty wykonasz w naszej Klinice

Trądzik różowaty — jak leczyć?

Leczenie trądziku różowatego może być skomplikowane i wymaga zindywidualizowanego podejścia, dostosowanego do potrzeb i objawów konkretnej osoby. W związku z tym pierwszym krokiem w procesie powinna być wizyta u dermatologa, który ma wiedzę pozwalającą na postawienie diagnozy i zlecenie odpowiedniego leczenia.

Jakie zabiegi na trądzik różowaty są zalecane? Bardzo często w przypadku tej choroby stosuje się leczenie trądziku różowatego laserem. To skuteczna metoda zwalczania objawów trądziku różowanego i poprawy wyglądu skóry. Działa ona poprzez wykorzystanie wiązki światła laserowego do niszczenia rozszerzonych naczynek krwionośnych, które są jedną z głównych przyczyn rumienia. Laser jest zazwyczaj bezpieczny i skuteczny, ale może wymagać serii zabiegów, aby uzyskać pożądane efekty.

W celu leczenia trądzika stosowana jest także mezoterapia, która polega na wstrzykiwaniu w skórę niewielkich ilości substancji odżywczych, takich jak witaminy, minerały i kwas hialuronowy. Może ona pomóc w nawilżeniu skóry, poprawie jej elastyczności i zmniejszeniu rumienia. Warto zwrócić uwag na to, aby zabiegi były wykonywane przez lekarza medycyny estetycznej.

Ponadto dermatolodzy często przepisują kremy, żele lub maści zawierające substancje takie jak metronidazol i kwas azelainowy, które mogą pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia oraz rumienia. W niektórych przypadkach, w zależności od przyczyny, zlecone mogą zostać także leki doustne, takie jak antybiotyki, które pomagają w zmniejszeniu stanu zapalnego skóry.

Zabiegi medycyny estetycznej u dr Aldony Stachury

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja