Czy implanty piersi mogą wywołać raka?

Powiększanie piersi to jeden z najpopularniejszych zabiegów, na który decydują się panie w każdym wieku. Wokół tej operacji narosło wiele mitów, które zostały obalone, jak m.in. to, że jej efekty uniemożliwiają: nurkowanie, skakanie ze spadochronem, latanie samolotem czy karmienie piersią. A co z twierdzeniem, że implanty piersi mogą wywołać raka? Prawda czy fałsz? Wyjaśniamy!

Czym jest rak piersi?

implanty piersi a rak piersi

Mimo że rak piersi staje się coraz częściej poruszanym tematem i powoli przestaje być tabu, wciąż niewiele osób wie, czym tak właściwie jest. Zacznijmy więc od podstaw. Jest to najczęściej występujący u kobiet nowotwór i związany jest z niekontrolowanym, nadmiernym namnażaniem się wadliwych się komórek gruczołu piersiowego. Nieleczony może powodować przerzuty do węzłów chłonnych, a także innych narządów wewnętrznych, takich jak: płuca, wątroba, a także kości i mózgu.

Rak piersi przez bardzo długi czas nie daje objawów, a często wykrywany jest „przez przypadek”. Pierwszym symptomem nowotworu jest wyczuwalny guzek w piersi. Na kolejnych etapach rozwoju i może dawać objawy związane z: marszczeniem się skóry na piersi, wyciekiem z brodawki sutkowej, rozszerzeniem żył skóry piersi, powiększeniem są węzłów chłonnych.

Umów się na USG piersi. Zrób profilaktyczne badanie piersi

Czy implanty piersi mogą wywołać raka?

Rak piersi jest ogromną obawą wielu kobiet. Pacjentki chirurgów plastycznych bardzo często zastawiają się, czy implantacja biustu może spowodować większą podatność na nowotwór. Dowiedziono, że powiększanie piersi nie wpływa na zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi. Warto jednak pamiętać, by zabieg został wykonany przy użyciu bezpiecznych endoprotez z nietoksycznym wypełnieniem (aktualnie stosuje się sól fizjologiczną lub żel silikonowy). Konieczne jest, aby implanty były wyprodukowane przez wiarygodnego producenta. Wprowadzenie do swojego ciała elementów wykonanych z materiałów nieznanego pochodzenia może wywołać szereg powikłań oraz skutków ubocznych. Nieznany jest wpływ nietestowanych implantów na rozwój nowotworów piersi.

Powiększanie biustu a wykrywalność raka piersi

Poruszając ten temat, warto zaznaczyć, że faktem jest zwiększona wykrywalność nowotworów piersi u pacjentek z implantami. Jest to związane z tym, że przed wykonaniem zabiegu powiększania piersi konieczne jest przeprowadzenie badania USG, którego celem jest określenie, czy piersi są zdrowe, wolne od guzków i zwłóknień. Dla sporego grona pacjentek badanie obrazowe przed operacją jest pierwszym w życiu. Dodatkowo po zabiegu konieczne jest regularne wykonywanie kontrolnych badań USG. Dzięki systematycznemu sprawdzaniu stanu biustu można wykryć raka we wczesnym stadium, co znacząco zwiększa szanse na wyleczenie.

Leczenie raka piersi u kobiet z implantami

Skoro o nowotworze u pacjentek z powiększonym biustem mowa, warto krótko wspomnieć o tym, jak przebiega u ich leczenie raka piersi. Co to zasady nie różni się ono od standardowego postępowania w przypadku kobiet z naturalnym biustem. Możliwe jest wykonanie zabiegu oszczędzającego, przeprowadzenie serii naświetlań czy chemioterapii. Dodatkowo rokowania kobiet z powiększonym biustem są takie same, jak w przypadku innych pań.

Zarezerwuj wizytę w Kinice w Katowicach - porozmawiaj z lekarzem o powiększaniu piersi

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja