USG piersi — jak się przygotować do badania?

Badania profilaktyczne biustu, jak i te zlecane przez lekarza to zawsze spory stres. Związany jest on nie tylko z potencjalnie złym wynikiem, ale także przygotowaniem do wizyty. Dzisiaj wyjaśniamy, na czym polega USG piersi, czy trzeba mieć na nie skierowanie, jak się na nie naszykować oraz jak długo trzeba czekać na wyniki badań.

USG piersi — jak się przygotować do badania?

Badanie USG piersi jest nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na obrazowaniu wnętrza narządu przy użyciu fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Przenikają one do badanych tkanek (każda z nich ma inną zdolność do odbijania ultradźwięków), a następnie wracają do odbiornika, gdzie są przekształcane w impulsy magnetyczne.

To właśnie one widoczne są na ekranie urządzenia i dają obraz wnętrza biustu. USG piersi pozwala na wczesne wykrycie zmian patologicznych oraz szybkie wdrożenie efektywnego leczenia.

USG gruczołów piersiowych oraz USG sutków przeprowadzane jest w pozycji leżącej, z rękami założonymi pod głową. Podczas badania sprawdzane są obydwie piersi, a także węzły chłonne zlokalizowane w dołach pachowych.

Czy na USG piersi trzeba mieć skierowanie?

USG piersi może być wykonane prywatnie, jak i na NFZ. W pierwszym przypadku niewymagane jest posiadanie skierowania od lekarza.

Badaniu piersi może poddać się każda kobieta — wskazane jest robienie tego profilaktycznie raz na 2 lata, a po ukończeniu 30. roku życia raz do roku. W przypadku refundacji badania przez NFZ konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza, np. ginekologa. Należy jednak pamiętać, że terminy przeprowadzenia USG piersi na NFZ są zazwyczaj bardziej odległe niż w prywatnym gabinecie, klinice, a w kwestii wykrywania zmian patologicznych niejednokrotnie liczy się czas. Proponujemy, abyś sprawdziła terminy USG piersi w Katowicach w naszej klinice: sprawdź wolne terminy USG piersi.

Zapisz się na kontrolne badanie piersi

Przygotowanie do USG piersi

Badanie USG piesi nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto jednak pamiętać, że zaleca się, aby było przeprowadzone bezpośrednio po okresie, zazwyczaj pomiędzy 4. a 10. dniem cyklu. Wtedy to biust jest nieobolały oraz miękki, co ułatwia wykonanie USG. W drugiej fazie cyklu dochodzi także do zmian hormonalnych, które mogą zaburzyć proces diagnostyczny.

Biorąc pod uwagę to, w jaki sposób przeprowadza się USG piersi, podczas wizyty warto zrezygnować z kombinezonów i sukienek, dużo wygodniejszym rozwiązaniem będzie ubranie dwuczęściowe. Zaleca się, aby tuż przed nią nie stosować na obszar poddawany ocenie antyperspirantów, balsamów czy innych kosmetyków.

Przed wizytą u lekarza warto zapisać sobie datę ostatniej miesiączki, przyjmowane leki (w tym hormony). Ważne jest także, aby wiedzieć, czy w rodzinie występują choroby piersi — zazwyczaj specjalista o nie pyta, gdyż ułatwia to dalszą diagnostykę. Przydatne mogą być także wyniki poprzednich badań — USG piersi albo mammografii, jeżeli były wcześniej przeprowadzane.

Pamiętaj o regularnym badaniu USG piersi

Jak długo trzeba czekać na wynik USG piersi?

USG piersi jest niezwykle bezproblemowe nie tylko w aspekcie przygotowania do niego, przeprowadzania badania, ale i otrzymania wyniku. Jest on sporządzany na bieżąco przez lekarza. Z gabinetu wychodzi się więc z wiedzą na temat swojego zdrowia, jak i z ewentualnymi dalszymi wskazaniami, co oszczędza wiele stresu.

Umów się online na USG piersi

Krzysztof Zemanek - ZnanyLekarz.pl

Klinika Katowice

Klinika Warszawa

Klinika Kraków

Adres i kontakt

Informacje

Realizacja